Uroczysty powrót do Stawiska

Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Ignacego Stanisława Witkiewicza, prezent ślubny dla Iwaszkiewiczów, uroczyście powrócił do świeżo wyremontowanego Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej. Obraz został skradziony w 2005 r. W maju br. odzyskali go policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. Na szczęście nie został uszkodzony, wrócił do świeżo wyremontowanego muzeum praktycznie w takim stanie, w jakim był przed kradzieżą, powiedziała dyrektor muzeum Alicja Kościelny – Matracka, na niedzielnej uroczystości „powitania” obrazu, dziękując zaproszonym na uroczystość policjantom z CBŚ.

Uroczystości towarzyszył koncert pieśni Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Macieja Małeckiego w wykonaniu profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Jadwigi Rappe (alt) i jej dwóch uczennic: Joanny Freszel (sopran) i Moniki Wilskiej (sopran). Śpiewaczkom towarzyszył na fortepianie Mariusz Rutkowski, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu.

Po koncercie, o dziejach obrazu i historii jego kradzieży opowiadał Piotr Ogrodzki, wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Stwierdził, że tego typu kradzieże zdarzają się rzadko, bo tak znane dzieła sztuki są praktycznie niezbywalne. Zwykle są odnajdywane bardzo szybko lub trafia się na ich ślad po 15 – 20 latach. Termin, w jakim odzyskano obraz Witkacego jest nietypowy.

Wspomnieniami związanymi z obrazem podzieliła się także córka pisarza Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska, zdradzając, że Gospodarze Stawiska nie darzyli szczególną sympatią dzieła podarowanego im przez artystę w prezencie ślubnym w 1922r. Uroczystość, zorganizowana przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów oraz Stowarzyszenie „Ogród Sztuk i Nauk”, odbyła się w ramach cyklu Akademia Myśli i Dźwięku, dotowanego przez miasto Podkowa Leśna. Jak zwykle w uroczystości wzięło udział bardzo wielu sympatyków muzeum. Wszystkie miejsca siedzące, stojące, a nawet te na schodach były zajęte. Wśród gości, witanych przez dyrektor muzeum Alicję Kościelny – Matracką byli między innymi: Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Hardt, Burmistrz Podkowy Leśnej Małgorzata Stępień - Przygoda oraz Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uroczysty powrót do Stawiska


To może Cię zainteresować: