Nowy plan ratownictwa, który dzisiaj wchodzi w życie, obowiązywał będzie przez 3 lata. Województwo podzielone zostało na 6 rejonów operacyjnych ze 127 miejscami wyczekiwania karetek. Grodzisk Mazowiecki i okolice zamiast Pogotowa Ratunkowego Riemer obsługiwać będzie firma Falck Medycyna.

Zmieniona została także wielkość rejonów operacyjnych. Rejony będą obsługiwane przez podmioty, które wygrały konkursy przeprowadzone przez mazowiecki NFZ. Większe rejony to więcej środków, większa liczba karetek w gestii dyspozytora, a to oznacza szybszą pomoc dla potrzebujących oraz dalsze podnoszenie jakości usług ratowniczych – podkreślił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia między 4 kwietnia a 14 czerwca br. przeprowadził konkursy na świadczenie usług ratownictwa medycznego w rejonach operacyjnych (RO). Od 1 lipca będą je obsługiwać:

  • RO Nr 1 dyspozytornia Warszawa – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans” w Warszawie;
  • RO Nr 2 dyspozytornia Płock – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku;
  • RO Nr 3 dyspozytornia Radom – Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu;
  • RO Nr 4 dyspozytornia Siedlce – “RM-Meditrans” Stacja Pogotowia Ratunkowego w Siedlcach;
  • RO Nr 5 dyspozytornia Ostrołęka – “Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce;
  • RO Nr 6 dyspozytornia Grodzisk Mazowiecki – Falck Medycyna Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Liczba 178,75 zespołu ratownictwa medycznego w województwie zostaje zachowana (w tym dwie sezonowe karetki wodne w Zegrzu i Płocku). W rejonach przedstawia się to następująco: Warszawa - 65,25, Płock – 28, Radom – 30, Siedlce – 19,5 ; Ostrołęka – 19,5; Grodzisk Mazowiecki – 16,5. W porównaniu z poprzednim planem ratownictwa, utworzono sześć dodatkowych miejsc wyczekiwania karetek (Głowaczów, Policzna, Jabłonna, Kazuń Polski, Pokrzywnica, Świerże Górne).

Aby pomóc samorządom w przystosowaniu się do zmian, system wdrażano dwuetapowo – w 2011 r. (zmniejszenie liczby rejonów z 43 do 29) i w 2012 r. (do 6 rejonów). Zacieśniana będzie współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, którego eurocoptery stacjonują w Warszawie i w Płocku. Każda dyspozytornia ma spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach

Nakłady na ratownictwo medyczne w województwie systematycznie rosną – zwiększyły się o 1,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem (o 46,7 proc. w porównaniu z 2007 r.) – do 230 mln zł.

oprac. na podstawie materiałów Wojewody Mazowieckiego
Miś Bernard

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: