Maj w Polsce jest miesiącem symboli narodowych, a Konstytucja 3 Maja jest tym jednym z najważniejszych. Co istotne, był to pierwszy w Europie i drugi na świecie tego typu dokument. Dla podkreślenia doniosłości wydarzenia, już dwa dni później (5 maja 1791 r.) okrzyknięto ten dzień świętem narodowym i od tej pory obchodzony jest bardzo uroczyście. Uroczyście było również w powiecie grodziskim, gdzie mieszkańcy brali udział w Mszach Św. w intencji Ojczyzny oraz składali kwiaty pod ważnymi miejscami pamięci.

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Grodzisku Maz.

Grodziskie uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego, skąd przemaszerowano do kościoła św. Anny. Po Mszy przystąpiono do uroczystego apelu i złożono kwiaty pod pomnikiem „Miejsce Straceń” na pl. Wolności, a później udano się do Parku Skarbków, gdzie na wszystkich czekała grochówka. Najmłodsi zaś mogli wziąć udział w plenerowej grze historycznej “Mundur w służbie Rzeczypospolitej”, w której wystartowało prawie 50 drużyn. Po południu przenieśliśmy się również w świat bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza, gdzie podziwiać mogliśmy pojedynek szermierczy między Bohunem a Włodyjowskim oraz pokaz hippiczny. Na koniec posłuchać było można największych polskich przebojów w wykonaniu Agnieszki Babicz z zespołem, a także podziwiać wystawę przed budynkiem Mediateki pt. „Vivat Konstytucja!”.

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Milanówku

W Milanówku uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 12:30 z udziałem pocztów sztandarowych milanowskich szkół i harcerzy. W mszy św. uczestniczył wicestarosta powiatu grodziskiego Krzysztof Filipiak i zastępca burmistrza Milanówka Marcin Bąk. Po mszy św. zebrani z pocztami sztandarowymi przeszli na plac Starzyńskiego pod Pomnik Bohaterów, gdzie po odegraniu Hymnu przez Milanowską Orkiestrę Dętą im. Feliksa Dzierżanowskiego wiązanki kwiatów złożyli: wicestarosta Krzysztof Filipiak wraz z radnym powiatowym Andrzejem Olizarowiczem, zastępca burmistrza Marcin Bąk, przedstawiciele jednostek miasta, szkół i stowarzyszeń działających w Milanówku oraz PiS. Zebrani nagrodzili brawami najmłodszych milanowian - dzieci z Przedszkola Nr 1 „Pod Dębowym Listkiem”, składające kwiaty wraz z dyrektor Dorotą Malarską.
Następnie zastępca burmistrza Marcin Bąk wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do tego jak ważna jest zgoda zarówno w naszych małych ojczyznach jak i w Polsce.
Po wyprowadzeniu sztandarów i warty Straży Miejskiej zebrani mogli wysłuchać koncertu Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego.
Przykro, że razem z mieszkańcami, którzy zebrali się na placu Starzyńskiego, nie świętują milanowscy radni. Widziałam tylko Hannę Młynarską i Krzysztofa Ołpińskiego oraz Bożenę Osiadacz, prowadzącą uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów. Czyżby bojkot tak ważnego Narodowego Święta?

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Żabiej Woli

W Żabiej Woli zaś oprócz tradycyjnej Mszy Św. w Kościele w Żelechowie i uroczystym przemówieniu Wójta Piotra Rybki, mieszkańcy podziwiać mogli występ Zespołu Tańca Historycznego Chorea Antiqua, którzy zaprezentowali poloneza i inne tańce polskie. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania pieśni „3 Maj” i występów zespołów działających przy Domu Kultury – Trzeci Dzwonek i DoReMiRe. Wydarzeniu towarzyszyły także „Pieśni Wolności” w wykonaniu Jana Kondraka i Lubelskich Bardów oraz degustacja smakołyków (tortu i starospolskiego bigosu), które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: