Uroczystości  w gminach naszego powiatu, podobnie jak w większości miast Polski, rozpoczęła msza święta z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i licznych mieszkańców. Potem było składanie kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi ważne  narodowe wydarzenia i różnego rodzaju imprezy artystyczne, często o patriotycznym charakterze.

Tym razem pogoda nie sprzyjała. Świętowaliśmy pod parasolami. Wiele imprez plenerowych organizatorzy musieli przenieść „pod dach”. Nam udało się wziąć udział w uroczystościach w Grodzisku Mazowieckim i w Milanówku.

Grodzisk Mazowiecki

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Anny z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i orkiestry pod batutą tamburmajora Ryszarda Klechy. Następnie przedstawiciele władz samorządowych i wielu organizacji złożyli pod Pomnikiem Wolności wiązanki biało-czerwonych kwiatów, wcześniej złożonych przed ołtarzem w kościele, a przyniesionych  pod pomnik przez  grodziskich harcerzy.

Część oficjalna odbyła się tym razem nie pod pomnikiem, a w sali widowiskowej Centrum Kultury. Tam ponownie sformowano poczty sztandarowe, które przy akompaniamencie orkiestry weszły na scenę.

Po odegraniu hymnu głos zabrał starosta Marek Wieżbicki. Mówił o znaczeniu tego narodowego święta  i Konstytucji 3 Maja dla Polski i Europy. Wspomniał również o niepewnej sytuacji na Ukrainie.

Przemawiający po staroście burmistrz Grzegorz Benedykciński, w swoim przemówieniu nawiązał do obchodzonej 1 maja 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dużo miejsca poświęcił również przypomnieniu inwestycji grodziskich, zrealizowanych przy pomocy unijnych pieniędzy.

Tego dnia wręczono 2 odznaczenia "Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki". Wyróżnienia otrzymali: Pan Rajmund Zalewski - wieloletni naczelnik Wydziału Oświaty w Gminie Grodzisk Mazowiecki i harcmistrz Sylwester Stankiewicz - komendant grodziskiego hufca ZHP im. Leonida Teligi. Jest we mnie satysfakcja, że mogłem tak wiele zrobić dla lokalnego środowiska - Mówił pan Rajmund - dziękuję wszystkim tym, który mi to umożliwili.

Pan Sylwester Stankiewicz dziękował przede wszystkim młodzieży - To wyróżnienie jest dzięki wam - mówił. Dziękował również władzom gminy za wsparcie, za nową siedzibę hufca.

Na zakończenie części oficjalnej burmistrz Grzegorz Benedykciński przypomniał, że 9 lipca tego roku mija 20 lat od objęcia przez niego stanowiska burmistrza w Grodzisku Mazowiecki. Obiecał, że z tej okazji osobiście przygotuje dla mieszkańców niespodziankę...

Po części oficjalnej wszyscy zebrani mogli uraczyć się fuoye Centrum Kultury przepyszną grochówką. O godz.14 rozpoczął się blok programów dla dzieci prowadzony przez Rafała Folwarskiego, a o godz. 16 dzieci mogły zobaczyć darmowy seans filmu 3D.

Milanówek

Tu również uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, kombatanci, poczty sztandarowe i mieszkańcy.

 Następnie, mimo padającego deszczu, na pobliskim Placu Stefana Starzyńskiego odbyła się uroczystość patriotyczna. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu, przedstawiciele władz samorządowych i wielu organizacji,  kombatanci, uczniowie milanowskich szkół - złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Burmistrz Jerzy Wysocki podziękował wszystkim, którzy mimo deszczu tak licznie wzięli udział w obchodach tego narodowego święta i zaprosił do Teatru Letniego na  spektakl teatralny „Historia Polski w Etiudach” oraz na wystawę „Vivat Konstytucja! W 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Zarówno spektakl jak i wystawa miały się odbyć w plenerze, ale niesprzyjająca aura zmusiła organizatorów do ich przeniesienia.

Zgromadzonych w Teatrze Letnim powitała dyrektor MCK Aneta Majak.

Następnie kilka słów o tym, czego świadkami dzięki TArt mieli być widzowie, którzy tym razem zasiedli na scenie i na krzesłach zajmujących połowę powierzchni sali, powiedziała reżyser przedstawienia – Iwona Dornarowicz. „Nie jest to spektakl historyczny. Chcieliśmy oddać atmosferę wydarzeń, które miały miejsce w różnych okresach naszych dziejów. Dziękuję panu Bolesławowi Kasztelanicowi - autorowi scenariusza, z którego fragmentów z przyjemnością skorzystałam. W widowisku zobaczą Państwo wiele nowych osób, które wyraziły chęć uczestniczenia w nim.”

Dzięki świetnym scenom pantomimicznym, fragmentom słowno-muzycznym, pieśniom i piosenkom, mogliśmy przeżywać nasze dzieje, począwszy od czasów pogańskich, poprzez przyjęcie chrztu, okres budowy silnego państwa, rozbiorów, uchwalania Konstytucji 3 Maja, czasu okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego, walkę o wolność w czasach Solidarności, aż po to co dzieje się w naszej polityce obecnie.

Były momenty kiedy dreszcz przechodził po plecach i kiedy oczy wypełniały się łzami. Myślę, że nie byłam jedyną osobą na widowni, która tak to przeżywała. Nie pierwszy raz z zachwytem i szacunkiem piszę o artystach TArt-u, mając świadomość ile pracy wkładają w każde proponowane nam przedstawienie. Mam nadzieję, że to przedstawienie będą mieli szansę zobaczyć jeszcze nie raz nie tylko mieszkańcy Milanówka, ale  że zainteresują się nim również dyrektorzy okolicznych centrów kultury.

 Kamil Kubacki i Ewa Kubacka

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja


To może Cię zainteresować: