Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób będzie korzystać z dłuższego wolnego weekendu. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas na terenie powiatu grodziskiego, czuwać będą policjanci ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb. Grodziscy policjanci zapraszają wszystkich mieszkańców do zainteresowania się bezpieczeństwem w najbliższej okolicy i apelują o przestrzeganie zasad, wynikających z obowiązujących przepisów.

Przed nami majowy dłuższy weekend. Mimo panującej epidemii, wiele osób wykorzysta ten czas na wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Tak, jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwać będą grodziscy policjanci. Poza zawsze aktualnymi zasadami zachowań, apelujemy o przestrzeganie przepisów związanych z tym trudnym dla wszystkich czasem. Pamiętajmy, że od odpowiedzialnego zachowania każdego z nas zależy życie i zdrowie wielu osób.

Bezpieczeństwo w podróży
W czasie długiego weekendu policjanci kontrolować będą głównie ciągi komunikacyjne, trasy wlotowe i wylotowe z naszych miast. Funkcjonariusze ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni.  

Bezpieczny dom
Wiele osób wyjedzie na dłużej. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien i drzwi. Warto zainwestować w alarm, monitoring, a gdy je posiadamy nie zapomnijmy włączyć przed wyjazdem. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest opieka zaufanej osoby lub czujnego sąsiada. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasz dom, mieszkanie lub posesję. W innym terminie my powinniśmy odwdzięczyć się tym samym.

Bezpieczeństwo najmłodszych
Ze szczególnym apelem o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom zwracamy się do rodziców i opiekunów. To właśnie ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie dzieci na spotkanie z osobami obcymi oraz nauczenie skutecznego odmawiania i rozpoznawania zagrożeń. Pamiętajmy, że w czasie epidemii dzieci do 13 roku życia powinny  wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej, a powyżej 4 lat w miejscu publicznym mieć zasłonięty nos i usta. Nie można jeszcze korzystać z placów zabaw, czy stacjonarnych restauracji. Przemieszczając się w miejscach publicznych pamiętamy też o zachowaniu 2 metrów odległości między osobami.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego do zainteresowania się stanem bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania. Oczekujemy na Państwa reakcje i telefoniczne informacje o sytuacjach niebezpiecznych lub podejrzanych, które mogą stanowić zagrożenie.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: