W piątek w całej Polsce obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Minęło właśnie 228 lat od dnia, w którym Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację Ustawę Rządową. Nasza Konstytucja przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Uroczyste obchody miały również miejsce w gminach powiatu grodziskiego. Nasza redakcja, podobnie jak w latach ubiegłych, świętowała razem z mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego i Milanówka.

Grodziskie uroczystości rozpoczęły się około godziny 10, przemarszem pocztów sztandarowych w akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, deptakiem spod pomnika Józefa Chełmońskiego do kościoła św. Anny. Tam, o 10:30 rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny.

Po mszy zgromadzeni przeszli pod Pomnik Wolności, gdzie złożyli kwiaty, po czym z kilkoma słowami do mieszkańców wrócił się Burmistrz Grzegorz Benedykciński, a Łukasz Lewandowski odczytał list od Ministra Mariusza Błaszczaka. Głos zabrał też obecny na grodziskich uroczystościach poseł Paweł Pudłowski, przewodniczący klubu poselskiego Nowoczesnej, kandydat z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Tego dnia tradycyjnie już, z rąk władz powiatu i gminy, nagrody i wyróżnienia otrzymali strażacy, których święto Dzień Strażaka, przypada na 4 maja. Po uroczystościach pod pomnikiem zebrani przeszli na plac przed Centrum Kultury, gdzie na wszystkich czekała pyszna grochówka. Po sytym posiłku rozpoczął się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego.

Tego dnia pomimo porannych opadów deszczu, z za chmur w końcu wyszło słońce i o godzinie 15.00 w Parku Skarbków wystartowała Rodzinna Gra Plenerowa „Witaj maj, trzeci maj”, podczas której uczestnicy mogli poczuć klimat czasów gdy uchwalana była Konstytucja 3 Maja. W grze wzięły udział 122 osoby, które musiały wykonać przeróżne zadania: odtwarzali sceny z obrazu Jana Matejki, ćwiczyli polskie tańce narodowe, śpiewali pieśni z tamtego okresu, układali wielkie puzzle, oraz tworzyli kotyliony i wachlarze. Musieli też odpowiedzieć na pytania dotyczące Konstytucji 3 Maja, oraz tradycyjnym piórem zapisać czy popierają ówczesną Ustawę Rządową. Na wszystkich uczestników czekały ciekawe nagrody.

Uroczystości kończyła zabawa taneczna na miejskim targowisku.

W Milanówku uroczystości odbyły się zgodnie z programem znanym od kilku lat. Wprowadzono jedynie drobne modyfikacje.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez proboszczów obu milanowskich parafii. Homilię poświęconą roli Matki Bożej Królowej Polski w ważnych momentach naszej, często bardzo trudnej przeszłości, wygłosił proboszcz parafii św. Jadwigi – ks. Kanonik Grzegorz Jaszczyk, przypominając, że tego dnia obchodzimy również Jej Święto. Kończąc apelował, by wszystkie ważne sprawy osobiste, jak również ważne dla lokalnej społeczności, powierzyć Matce Bożej. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Milanówka i powiatu grodziskiego, poczty sztandarowe  i liczni mieszkańcy.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się na Placu Stefana Starzyńskiego pod Pomnikiem Bohaterów, gdzie po odegraniu hymnu przez Milanowską Orkiestrę Dętą im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą kapelmistrza Tomasza Delimata, miało miejsce złożenie kwiatów przez władze samorządowe, reprezentantów kombatantów (ze wzruszeniem patrzyłam na stojącą na baczność jedyną przedstawicielkę kombatantów – panią Helenę Czyżewicz), uczniów milanowskich szkół, organizacje polityczne i pozarządowe oraz dużą grupę przedszkolaków z samorządowego przedszkola.

Burmistrz Piotr Remiszewski wygłosił krótkie, dobre przemówienie, w którym nawiązał do historii, a zakończył je apelem o zmianę poziomu publicznej dyskusji, o więcej koncyliacyjnych zachowań. Zaczynam od siebie, stwierdził, podając dłoń stojącym w pobliżu. Przemówienie było przyjęte brawami przez zebranych mieszkańców.

Po oficjalnej części uroczystości była piękna niespodzianka – występ śpiewających i tańczących przedszkolaków. Następnie wysłuchaliśmy koncertu naszej Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego. Pogoda, mimo niepokojących prognoz, sprzyjała świętowaniu. Niepotrzebne okazały się pawilony, o które zadbali pracownicy MCK.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja


To może Cię zainteresować: