Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była też pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.

Już od kilku lat obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w wielu miastach Polski, mają podobny charakter. Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych gminy i powiatu, pocztów sztandarowych i mieszkańców, następnie przejście pod pobliski pomnik, złożenie kwiatów i koncert, a w ostatnich latach w programie znalazły się również gry uliczne.

Redakcja uczestniczyła w uroczystych obchodach w Grodzisku Maz. i w Milanówku.

Grodzisk Mazowiecki

Uroczystości w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęły się przemarszem orkiestry Gedeon Richter, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, harcerzy oraz mieszkańców, deptakiem spod pomnika Józefa Chełmońskiego do kościoła św. Anny. Mieszkańcom zgromadzonym w tym czasie na deptaku biało-czerwone flagi wręczali przedstawiciele Grodziskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Po mszy św. w intencji Ojczyzny zgromadzeni przeszli pod pomnik Wolności, gdzie złożyli kwiaty. W krótkim przemówieniu starosta Marek Wieżbicki dziękował Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej za ich codzienny trud i dbanie o nasze bezpieczeństwo. Na koniec życzył strażakom szczęśliwych powrotów ze wszystkich wyjazdów i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

W pierwszych słowach burmistrz Grzegorz Benedykciński zaznaczył wagę praw zawartych w konstytucji - Już ponad 200 lat temu Polacy wiedzieli, że Konstytucja to ważny dokument, najważniejszy i jedyny, który gwarantuje nam demokrację. Podkreślił też jak ważną rolę pełnili w trudnych czasach żołnierze AK. Nawiązał również do współczesnych form patriotyzmu.

Po przemówieniach odznaką Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki uhonorowano strażaka OSP pana Jerzego Matrzaka. Odznaczenia otrzymali również druhowie Piotr Zegarski oraz Marek Soporek z OSP Kłudno Stare. Piotr Zegarski otrzymał najwyższe z możliwych odznaczeń Państwowych Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a Pan Marek medal za to, że od 50 lat jest członkiem OSP.

Po uroczystościach pod pomnikiem zebrani przeszli na plac przed Centrum Kultury, gdzie na wszystkich czekała przepyszna grochówka. Po sytym posiłku rozpoczął się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego. Był to debiut orkiestry pod batutą nowego drygenta Tomasza Kirszmilga.

W godzinach popołudniowych całe rodziny mogły poczuć klimat czasów gdy uchwalana była Konstytucja 3 Maja. To wszystko dzięki grze terenowej zorganizowanej w Parku Skarbków, po której zebrani mogli posłuchać pieśni patriotycznych. Uroczystości kończyła potańcówka na miejskim targowisku.

Milanówek

Podczas mszy świętej w kościele św. Jadwigi Śląskiej, koncelebrowanej przez proboszczów obu milanowskich parafii, patriotyczną homilię wygłosił ksiądz Stanisław Golba.

Następnie zgromadzeni przeszli pod pobliski Pomnik Bohaterów, gdzie miało miejsce złożenie kwiatów. Krótkie wystąpienie odczytała Burmistrz Wiesława Kwiatkowska, a następnie odbyły się 2 koncerty: Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego i drugi, składający się z dwóch części, w wykonaniu uczestników Kursu Wokalnego Operamore pod kierownictwem Aleksandry Novina-Chacińskiej.

W pierwszej części koncertu zebrani słuchali pieśni wykonywanych przez solistów, a w drugiej części śpiewaliśmy wszyscy razem, posiłkując się rozdanymi śpiewnikami. Podczas koncertu wystąpili:  gościnnie bas Remigiusz Łukomski oraz: Aleksandra Novina-Chacińska, Martyna Czausz, Radosław Jastak,  Katarzyna Gromadzka, Aleksandra Łaska, Anna Jarmołowicz, Magdalena Dydo. Śpiewakom, a w drugiej części również nam, towarzyszyła na fortepianie profesor  Ewa Szpakowska.

Pogoda sprzyjała świętowaniu. Było słonecznie i upalnie. Szkoda, że nie zadbano o odrobinę cienia dla mieszkańców, którzy brali udział w uroczystościach. Wielu to ludzie w podeszłym wieku. Nie mogą siedzieć w pełnym słońcu. Jedni przeszli z krzesłami pod drzewa, a inni z żalem opuścili miejsce uroczystości i poszli do domu.

Zdjęcia z uroczystości w obu miastach znajdą Państwo w Galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


To może Cię zainteresować: