W dniu 3 maja 2016 roku przypadała 225. rocznica uchwalenia polskiej Konstytucji. Pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Tego dnia towarzyszyliśmy z aparatem fotograficznym mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego i Milanówka.

W Milanówku uroczyste obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, jak zwykle rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Jadwigi z udziałem pocztów sztandarowych, dużej grupy harcerzy i oczywiście wiernych.

Następnie zebrani przeszli pod Pomnik Wolności, gdzie  wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciele władz samorządowych Milanówka i powiatu grodziskiego, kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, milanowskich szkół i gromadka wspaniałych przedszkolaków z bukiecikami biało-czerwonych kwiatów. Następnie Burmistrz Wiesława Kwiatkowska wygłosiła krótkie przemówienie.

Po uroczystościach pod pomnikiem rozpoczął się piknik za pomnikiem. Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu młodej, nie tylko wiekiem ale i stażem, Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego, która kilka utworów zagrała podczas uroczystości pod pomnikiem oraz swingujących muzyków z zespołu The Warsaw Dixielanders, którzy zaproponowali słuchaczom dość urozmaicony repertuar, w tym kilka jazzowych standardów.

Niestety, pogoda nie sprzyjała organizatorom i gościom pikniku. Ulewny deszcz spowodował, że niewiele osób korzystało z piknikowych atrakcji, a poza okazją do posłuchania dobrej muzyki, można było posilić się grillowanymi specjałami, spróbować milanowskich krówek i otrzymać albumy i mapy w mobilnym punkcie Centrum Informacji Turystycznej.

Serce boli, że efekty zaangażowania i trudnych organizatorskich działań pracowników MCK zależą od nie zawsze przyjaznej pogody. 

Tegoroczne obchody w Grodzisku Mazowieckim zorganizowane zostały później niż dotychczas. Jak tłumaczył podczas ostatniej Sesji Rady, Burmistrz Grzegorz Benedykciński, miało to umożliwić udział większej liczby mieszkańców, którzy wyjechali na długi weekend i rzeczywiście, pomimo kapryśnej pogody, zainteresowanie mieszkańców obchodami było duże.

Od południa w Parku Skarbków trwały występy artystyczne zespołów i grup działających przy Centrum Kultury.

Około godziny 16.30 rozpoczął się przemarsz pocztów sztandarowych spod pomnika Józefa Chełmońskiego do kościoła św. Anny. Po mszy, odprawianej przez syna Adama Szczepanika, artysty i odznaczanego tego dnia honorowego obywatela Grodziska, pod Pomnikiem Wolności rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Po złożeniu wieńców i krótkim przemówieniu Starosty, Burmistrz i Przewodnicząca Rady Gminy, Joanna Wróblewska wręczyli odznaczenie Honorowego Obywatela Adamowi Szczepanikowi. Szerzej sylwetkę artysty prezentowaliśmy w materiale z otwarcia Galerii Dworcowej. Tego dnia wręczono również odznakę zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki - Barbarze Wacławskiej. Z okazji zbliżającego się święta św. Floriana wyróżniono również zasłużonych strażaków.

Tego dnia nadano oficjalnie imię Feliksa Dzierżanowskiego Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod batutą Ryszarda Klechy, którą mogliśmy podziwiać w nowych strojach i której koncert w Centrum Kultury kończył grodziskie obchody.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja


To może Cię zainteresować: