Zmarł Wojciech Siemion - aktor

W sobotę w południe 24 kwietnia zmarł w szpitalu w Warszawie jeden z bardziej popularnych polskich aktorów starszego pokolenia - Wojciech Juliusz Siemion. 21 kwietnia wraz z żoną uległ wypadkowi samochodowemu w Ruszkach pod Sochaczewem, w którym doznał poważych obrażeń.
 
Do wypadku doszło w środę na drodze nr 557 pod Sochaczewem. Samochód aktora zderzył się czołowo z ciężarówką, odbił i uderzył w jadącego za nim opla omegę. Straż pożarna musiała użyć specjalistycznego sprzętu, żeby uwolnić z samochodu aktora i jego żonę. Oboje zostali przetransportowani do szpitala. Stan aktora był bardzo poważny. W wypadku ucierpiała także żona aktora i trzyletnie dziecko, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 
Wojciech Siemion urodził się w 30 lipca 1928 r. w miejscowości Krzczonów koło Lublina. Jego ojciec był nauczycielem wiejskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1947–1950). Jako aktor teatralny zadebiutował w 1946 r. w "Krakowiakach i góralach" Wojciecha Bogusławskiego na scenie Teatru Miejskiego w Kaliszu. W 1951 r. ukończył studia w warszawskiej PWST. Był aktorem Studenckiego Teatru Satyryków, później w latach 60. kabaretu "Pod Egidą". Zakładał i pełnił funkcję dyrektora Starej Prochoffni (od 1972).
Zajmował się reżyserią teatralną, wykładał w warszawskiej PWST., a także w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie na Wydziale Aktorstwa. Prowadził także prywatne muzeum we wsi Petrykozy w powiecie grodziskim, gdzie mieszkał przez ostanie lata.
 
W filmie wystąpił po raz pierwszy w 1951 r., w roli ucznia szkoły morskiej w "Załodze" Jana Fethke. Dwa lata później zagrał w "Przygodzie na Mariensztacie" Leonarda Buczkowskiego - gdzie wcielił się w Bronka, członka zespołu pieśni i tańca, a w drugiej połowie lat 50. m.in. w dwóch filmach Andrzeja Munka - "Błękitnym krzyżu" (1955) i "Eroice" (1957).
Do jego znanych kreacji należą też role w filmach: "Zezowate szczęście" Munka (1960) - w którym zagrał antypatycznego urzędnika, personalnego Kacperskiego, "Jutro premiera" Janusza Morgensterna (1962) - gdzie wcielił się w inspicjenta Józia, a także "Skąpani w ogniu" Jerzego Passendorfera (1963), "Barwy walki" Passendorfera (1964), "Salto" Tadeusza Konwickiego (1965), "Kierunek Berlin" Passendorfera (1968), "Poszukiwany poszukiwana" Stanisława Barei (1972), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1974), "Nie ma róży bez ognia" Barei (1974), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Barei (1978), "Przedwiośnie" Filipa Bajona (2001) - w którym zagrał służącego Maciejunia, oraz "Ubu król" Piotra Szulkina (2003).
 
Siemion wystąpił też w serialach telewizyjnych "Wojna domowa" - jako wychowawca Pawła (1965, reż. Jerzy Gruza), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" - jako kapitan MO (1966, reż. Mieczysław Waśkowski) i "Alternatywy 4" (1983, reż. Stanisław Bareja).
Ostatnio mieliśmy okazję oglądać go w "Niezawodnym systemie" i "Ostatniej akcji" , użyczył również swojego głosu głównemu bohaterowi w polskiej wersji językowej animowanego "Odlotu".

 oprac. Redakcja



Na sesji w dniu 26.04.2010, Radni Województwa Mazowieckiego uczcili minutą ciszy pamięć Wojciecha Siemiona

Wojciechu! Będzie nam Ciebie brakowało. Ponoć nie ma ludzi niezastąpionych, ale pustkę po Tobie trudno będzie wypełnić – mówił o zmarłym podczas dzisiejszej sesji marszałek Adam Struzik.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: