Centrum Kultury otwarte

Po dwóch latach od położenia kamienia węgielnego pod Centrum Kultury w Grodzisku Maz. 28 czerwca 2008 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i przekazanie obiektu na użytek lokanej społeczności.

Wiele mówiło się przez ostatnie dwa lata o budującym się w sercu Grodziska Maz. Centrum Kultury. Jego budowa była priorytetowym zadaniem i celem władz samorządowych gminy, czemu dano wyraz zwłaszcza w osobach gości zaproszonych na okoliczność otwarcia obiektu. W otwarciu wzięli udział Bronisław Komorowski - Marszałek na Sejm RP, Adam Struzik - Marszałek Wojwództwa Mazowieckiego, Ludwik Dorn - były Maszałek Sejmu, a obecnie poseł PiS, posłowie na Sejm RP tego okręgu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin z Austrii, Litwy i Irlandii.

Od południa, w ramach przewidzianych atrakcji, grodziszczan bawił zespół „Tarde Latina” oraz lokalne zespoły tańców latynoskich i nowoczesnych. O godz. 17.00 nastąpiło oficjlane otwrcie.
- Zarówno pan Marszałek, jak i pan Lech Król (dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego) mają wielki udział w powstaniu tego obiektu - podkreślał Grzegorz Benedykciński. - Serdecznie dziękuję Marszałkowi za wielką przychylność dla naszej gminy i dla mnie osobiście – mówił.
- Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom Grodziska. Życzę wam, aby ten ośrodek żył i abyście mogli się tu rozwijać i realizować – mówił Adam Struzik.
- To jest wasz sukces, za waszą pracowitość, wasze zaangażowanie i za to, że tak dobrze płacicie podatki – powiedział burmistrz Benedykciński do zebranych mieszkańców.

Urozmaiceniem ofcjalnych przemówień był występ Wojciecha Siemiona – aktora i artysty estradowego, mieszkańca gminy Grodzisk Maz. Recytacja wiersza C. K. Norwida w jego wykananiu zabrzmiała bardzo mistycznie na tle oficjalnych gratulacji.

Tego wieczoru grodziszczanie mogli delektować się starymi i nowymi przebojami „Budki Suflera”, nowymi utworami zespołu „Bracia”, czyli braci Cugowskich. Muzyczną część inauguracji Centrum Kultury zamykał występ Edyty Górniak – gwiazdy wieczoru, a sobotni wieczór w Grodzisku Maz. zakończył pokaz sztucznych ogni.

Mieszkańcy Grodziska i okolic będa mogli skorzystać z sali kinowej na 375 miejsc z nowoczesnym systemem nagłaśniającym, która jednocześnie będzie pełnić funkcję sali koncertowej, teatralnej i konferencyjnej; biblioteki; galerii wystawienniczej w foyer kina; klubu muzycznego z restauracją 3club na około 120 osób, sali rekreacyjno-rozrywkowej z kręgielnią, bilardem rzutkami i barem; pracowni tematycznych – plastyczej, fotograficznej; sali muzyczno-tenecznej przystosowanej do prób chóru i zespołów muzycznych; sali konfernycjnej dla 60 osób; sali historii miasta, gdzie zebrano materiały dotyczące dziejów Grodziska Maz., oraz z kawiarni. A to wszystko ulokowane na powierzchni 3713,1 m2.

Otwarciu Centrum Kultury towarzyszyło także uruchomienie na terenie miasta darmowego systemu inetrenetowego. Hotspoty zostały zainstalowane w kilku punktach miasta, choć w sobotę uruchomiono tylko ten w centrum. Jednak jak dowiedzieliśmy się od właścicieli firm położonych około 100 m od tego hotspota, mają oni kłopot z połączeniem internetowym.
 
Centrum Kultury to jeden z większych i nowocześniejszych obiektów na Mazowszu. Pierwotny projekt w zakresie wyposażenia ulegał zmianom i modyfikacjom, co skutkowało wzrostem budżetu przeznaczonego na ten cel. Ostatecznie Centrum Kultury kosztowało gminę grubo ponad 20 mln. Czy to za dużo, czy w sam raz mogli ocenić sami mieszkańcy, którzy w sobotnie popołudnie zwiedzali wnętrze obiektu. Zdaniem wielu jest on zdecydowanie przeinwestowany w stosunku do tego, co proponuje mieszkańcom. Wielu jednak podoba się ten obiekt, bo takiego Grodzisk Maz. nigdy nie miał. Czy mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z oferty Centrum Kultury? Czas pokaże. Na razie paru mieszkańców, chcąc wejść na niedzielny koncert jazzowy, usłyszało od pilnujących wejścia, że należy liczyć się z selekcją. Dlaczego? I na czym miałaby ona polegać? Nie wiadomo.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: