Chełmoński zamiast margaryny

To hasło przyświecało pomysłodawcom projektu, którzy uznali, że ekspozycja obrazów Józefa Chełmońskiego na ścianach budynków przy grodziskim deptaku będzie znacznie lepszym pomysłem, niż reklamy produktów spożywczych. Realizacja pomysłu związana była z obchodami 486 rocznicy istnienia miasta Grodzisk Maz.

- Chciałbym bardzo podziękować właścicielom budynków i kamienic, na których te dzieła się znalazły. Na tych obiektach mogły przecież pojawić się bilbordy reklamowe, za które włściciele braliby dużą kasę. W związku z tym należy to potraktować jako wielki gest wobec mieszkańców Grodziska Maz. i swojego miasta - mówił Grzegorz Benedykciński przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego.
Montażu obrazów na ścianach grodziskich budynków dokonał Władysław Wdowiak, przy dużym zaangażowaniu Tomasza Hopki i pracowników działu promocji Urzędu Miasta i Gminy Grodzisk Maz.
- Pomysł unikalny, choć troszkę mnie zmartwiło, jak się dowiedziałem, że w Warszawie są obrazy Canaletta, które przestawiają obiekty tak, jak kiedyś one wyglądały. Czyli generalnie podobny pomysł, ale dużo gorszy, bo tamto jest mniejsze. Trochę z nas ściągali, ale mało udolnie. Warszawa próbuje nawiązać do pomysłów Grodziska, podpatrując i próbując coś wynieść. Może to nieskromne, co powiedziałem, ale tak właśnie jest - mówił z zadowoleniem i przekonaniem Burmistrz Grodziska Maz.

Obrazy Chełmońskiego uwieczniające piękno mazowieckiej wsi zawisły w większości na ścianach budynków umieszczonych wzdłuż deptaka.
Nim dokonano symbolicznego odsłonięcia pierwszego, jednego z bardziej znanych obrazów „Bociany”, dzieci z sekcji plastycznej działającej w Centrum Kultury malowały w ramach zajęć planerowych deptak, koncentrując się głównie na wieńczącym go pomniku mistrza.
Zaproszony na uroczystość odsłonięcia "Grodziskiej Galerii Ulicznej" Wojciech Siemion, stały bywalec tego typu uroczystości oraz znawca życia i twórczości Józefa Chełmońskiego, a także miłośnik jego pędzla, przybliżył pokrótce grodziszczanom historię każdego z wyeksponowanych obrazów, wzbogacając tę wiedzę ludowymi mazowieckimi piosenkami we własnym wykonaniu.

Na murach budynków położonych przy grodziskim deptaku zawisły m.in. takie dzieła jak: „Babie lato”, „Kurka wodna”, „Droga w lesie”, „Orka”, „Jarmark”, „Królestwo ptaków”, „Powitanie słońca”, „Wieczór na Polesiu”, „Przed karczmą” i „Dymy”. Łącznie 11 reprodukcji o rozmiarach od 6 do 15 m2.

Po prezentacji obrazów w sali kinowej Centrum Kultury dzieci z sekcji plastycznej i fotograficznej otrzymały nagrody za swoje prace, a zebrani obejrzeli film dokumentalny, przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy, o walorach miasta i jego okolic, ale przede wszystkim o dokonaniach i zmianach, jakie zaszły w Grodzisku Maz. na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, czyli czasu pełnienia funkcji burmistrza miasta przez Grzegorza Benedykcińskego.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: