Niebawem przypadnie 100 rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego. Rada Powiatu Grodziskiego ustanowiła 2014 rok, rokiem tego wybitnego malarza w naszym Powiecie. Chełmoński jest ściśle związany z terenami powiatu, na jego obrazach można zobaczyć mazowiecką przyrodę, tutejsze krajobrazy i okoliczną wieś, dlatego warto przybliżyć mieszkańcom jego sylwetkę.

W związku z tym opracowano harmonogram imprez, które uświetnią tę rocznicę. Impreza inaugurująca, konkurs na opowiadanie baśni „Dawno, dawno temu”, jest już za nami. Publiczność mogła wysłuchać finalistów z każdej grupy wiekowej oraz uczennicy, która przygotowała bajkę właśnie o Chełmońskim. Uczniowie zachwycili publiczność utworami własnego autorstwa, toteż widownia zaśmiewała się w głos i nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Natomiast 4 kwietnia odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu Grodziskiego, po której będzie miał miejsce koncert p. Michała Brulińskiego. Tego dnia zostaną również wręczone wyróżnienia Mecenas Kultury.

Poza tym przewidziano jeszcze wiele innych imprez głównie skierowanych do dzieci i młodzieży. I tak 5 kwietnia odbędzie się „Chełmoński puzzlem malowany”, zaś pod koniec maja – konkurs recytatorski w Stawisku. W czerwcu po raz dziesiąty zaprezentują się uczniowie podczas Małych Siemionaliów. W tym roku Siemionalia zostaną połączone z okolicznościowym wydaniem płyty. Dla najzdolniejszych uczniów Starostwo Powiatu Grodziskiego ufunduje udział w warsztatach malarskich organizowanych przez Ognisko Plastyczne. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze wspomnianym harmonogramem imprez, w którym uwzględniono również inne wydarzenia.

Rok 2014 będzie również rokiem jubileuszowym w Stawisku, przypada bowiem 30-lecie funkcjonowania muzeum oraz 120 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza. 9 marca zostanie wystawiona sztuka Jarosława Iwaszkiewicza „Pod akacjami” w wykonaniu aktorów z Teatru Rampa. Z kolei 27 kwietnia Barbara Wachowicz prezentować będzie swoją najnowszą książkę - album „Siedziby wielkich Polaków: od Konopnickiej do Iwaszkiewicza”. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będzie, organizowany tradycyjnie w październiku, piętnasty już Festiwal Muzyczne Konfrontacje, zatytułowany Stawisko w kulturze polskiej.

W Polsce od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszy się „Noc Muzeów”. Pracownicy Stawiska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, również w tym roku dołączą do tej imprezy – 17 maja odbędzie się spotkanie z pisarzem, Stanisławem Ledóchowskim.

Warto zwrócić uwagę, że Stawisko jest miejscem autentycznym, z całkowicie oryginalnym wyposażeniem wnętrz, można zatem wejść do prawdziwego domu, w którym mieszkał wybitny polski pisarz wraz z rodziną. Stawisko udowadnia, że sztuka nie jest dla wybranych; jest dobrem dla każdego, kto zechce przekroczyć próg domu Iwaszkiewiczów, toteż zachęcamy gorąco tych, którzy jeszcze tu nie byli.

Chętnych do zapoznania się z harmonogramem imprez zapraszamy na naszą stronę internetową www.powiat-grodziski.pl oraz www.stawisko.pl.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: