W piątek, 4 kwietnia br, w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, odbyła się sesja, podczas której miała miejsce uroczysta inauguracja roku Józefa Chełmońskiego, a ponadto honorowe wyróżnienia „Mecenas Kultury” wręczono trzem mieszkańcom powiatu: Zofii Broniek, Annie Mielczarek-Kulak i Mirosławowi Wiśniewskiemu.

Sesji przewodniczył Wojciech Hardt- przewodniczący Rady Powiatu podkreślając, że Rada Powiatu jako pierwsza w Polsce uchwaliła rok 2014 „Rokiem Józefa Chełmońskiego”, którego 100 rocznica śmierci mija 6 kwietnia. Rada Powiatu objęła również patronatem bogaty program obchodów, którego pierwsza impreza rozpoczęła się już 15 stycznia, a ostatnia będzie miała miejsce w październiku.

Następnie Wojciech Hardt powitał przybyłych na sesję gości, w tym przedstawicieli rodziny Józefa Chełmońskiego z kraju i z Brazylii oraz przedstawicieli władz samorządowych powiatu i okolicznych gmin.

Po krótkim koncercie fortepianowym, na który złożyły się 2 utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Michała Brulińskiego z Milanówka - studenta trzeciego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. E. Pobłockiej i dr Marii Gabryś oraz w klasie kameralistyki prof. M. Nosowskiej oraz po prezentacji twórczości Józefa Chełmońskiego przez Jakuba Cwieczkowskiego – artysty malarza, dyrektora Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim, odbyło się wręczenie honorowych wyróżnień „Mecenas Kultury”.

Decyzją Kapituły, działającej zgodnie z regulaminem wyróżnienia „Mecenas Kultury” otrzymali:

Zofia Broniek – grafik, dziennikarz, uczestniczka niezależnego ruchu artystycznego, redaktor naczelny Podkowiańskiego Magazynu Kulturalnego. Wniosek złożył Wojciech Hardt. Zofia Broniek jest jedną z bohaterek publikacji „Niepokorni 1976-1989” wydanej przez Archiwum Państwowej Dokumentacji Osobowej i Płacowe,


Anna Mielczarek-Kulak – artysta grafik, od 1973 r członek Związku Artystów Plastyków, utrwalająca w swych obrazach piękno ziemi grodziskiej, zwana „Chełmońskim w spódnicy”. Wniosek złożyła Fundacja Miasta Ogrodu Książenice,


Mirosław Wiśniewski – fotograf, taternik, alpinista, z wykształcenia lekarz medycyny. Od 1966 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, fotografującym pejzaże ziemi Chełmońskiego od 40 lat. Wniosek złożył Wojciech Hardt.

Medale i kwiaty wyróżnionym wręczali: starosta Marek Wieżbicki i przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Hardt.

Program powiatowych obchodów „Roku Józefa Chełmońskiego” przypomniała Lidia Abramczyk – naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatu Grodziskiego.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał prawnuk Józefa Chełmońskiego – Stanisław Aust, mieszkający w dworku w Kuklówce. Podziękował władzom powiatu za uczczenie pamięci pradziadka, a ponadto przekazał kilka ciekawych faktów z życia Chełmońskiego, oraz nieznaną dotychczas informację, że na 2 dni przed śmiercią malarza miała być zlicytowana posiadłość w Kuklówce, co mogło przyczynić się do jego śmierci.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: XL Uroczysta Sesja Rady Powiatu Grodziskiego


To może Cię zainteresować: