Uroczystości odsłonięci obelisku upamiętniającego 100. rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego

W dniu 10-go maja 2014r. członkowie Towarzystwa Cyklistów w Jaktorów na zaproszenie Społecznego Komitetu Obchodów 100. rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego wzięli udział w uroczystościach we wsi Kuklówka Zarzeczna. Na polu należącym obecnie do prawnuka Malarza Stanisława Austa nastąpiło uroczyste odsłonięcie okazałego okolicznościowego obelisku, a następnie proboszcz miejscowej parafii dokonał poświęcenia kamienia.

Na uroczystość przybyli między innymi przedstawiciele Ziemi Łowickiej, gdzie się urodził J. Chełmoński, oraz grupa Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK w Łowiczu "Szprycha". W sali dolnej miejscowego kościoła pięknie zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Łaguszewie, które przedstawiły spektakl nawiązujący do lat młodzieńczych malarza. Jeszcze przed rozpoczęciem teatrzyku, korzystając z gościnności potomków Józefa Chełmońskiego weszliśmy do malowniczego drewnianego blisko 200. letniego dworku, w którym mieszkał prze ostatnie 25 lat wielki artysta. We wnętrzach zastaliśmy prawie wszystko utrzymane z czasów Chełmońskiego, a więc można było poczuć klimat tego miejsca.

Następnie na zaproszenie Jacentego Suzdorfa- wiceprzewodniczącego Rady Gminy Radziejowice, mieszkającego w Kulkówce Zarzecznej, udaliśmy się na Jego posesję by podziwiać zbiory starych narzędzi rolniczych i sprzętów gospodarstwa domowego. Była też przygotowana w kuchni polowej grochówka, oraz można było skosztować inne specjały z grilla. Rozkoszując się smakiem pysznych ciast obejrzeliśmy zgromadzone zbiory związane z tematyką wsi i z pracami wykonywanymi w gospodarstwie rolnym.

Kuklówka to miejscowość sąsiadująca z gminą Jaktorów, więc my mieszkańcy mamy również satysfakcję, że w pobliżu żył i tworzył artysta który perfekcyjnie potrafił utrwalić na płótnie klimaty z przełomu XIX i XX wieku nie tylko mazowieckiej wsi.

Dziękujemy organizatorom, za docenienie roli jaką od lat spełnia TCJ w popularyzacji wiedzy o Józefie Chełmońskim i jego związkach z zachodnim Mazowszem.

Udział w tej uroczystości był kolejną udaną wyprawą TCJ Jaktorów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: