Rewitalizacja Placu Wolności i Placu Zygmunta w Grodzisku to kolejne inwestycje, które wpisane są w plan odnowy miasta na 500-lecie nadania praw miejskich. Co ważne, to kolejne prace oparte na proekologicznych i innowacyjnych rozwiązaniach, które nie tylko poprawią estetykę centrum miasta, ale również przyczynią się do stworzenia nowego miejsca przyjaznego środowisku.

Prace są zaawansowane, a pierwsze efekty można zauważyć gołym okiem. Przede wszystkim to nasadzenia zieleni, które stanowić będą jedną z najważniejszych części całego projektu. Na Placu Wolności przesadzono drzewa kolidujące z nową fontanną i ścieżkami pieszo-rowerowymi oraz zaplanowano nowe nasadzenia w postaci 5 drzew, roślin cebulowych, krzewów i bylin. Poza tym wyeliminowano bariery architektoniczne i dostosowano przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, wymieniono beton na kamień naturalny, nawierzchnię trawiastą, mineralną i drewnianą, a wszystko po to, by miejsce stało się nową strefą rekreacji i spotkań towarzyskich. Teraz prowadzone są ostatnie prace w tym zakresie. – Są to gównie prace brukowe po stronie kamienic, ale również powstaje nowy plac z fontanną. Układane są tu płyty granitowe i te prace potrwają do końca maja. W czerwcu wykonawca nasadzi zieleń i wykona murki stalowe. Zamontowane zostanie też nowe oświetlenie, a do końca lipca realizacja tych zadań będzie zakończona. Powstanie nowa zielona enklawa w centrum miasta, bo ta przestrzeń zielona powiększy się dwukrotnie. Będzie bardzo dużo roślin kwitnących i system nawadniający, co jest naszym pionierskim, ekologicznym projektem, ponieważ w centrum miasta nie mamy systemu wykorzystywania wód opadowych do nawadniania roślin. Będzie to możliwe dzięki zbiornikom podziemnym, które są już zamontowane i łapać będą m.in. wodę po nawałnicach, która do tej pory uciekała do kanalizacji – mówi Katarzyna Marcinkowska, główny specjalista ds. zieleni miejskiej. Warto podkreślić, że prace są w 85% wykonywane dzięki dofinansowaniu. – Plac realizowany jest przy udziale środków norweskich, dzięki tym rozwiązaniom ekologicznym. Za sprawą m.in. fontanny, która będzie nawilżała powietrze w centrum miasta, eliminacji wysp ciepła poprzez większe zazielenienie i systemu retencji wód opadowych. 

Pierwsze efekty prac można już podziwiać m.in. na deptaku miejskim, który jest już wyczyszczony, a niebawem pojawią się tu również grodziskie donice z zielenią oraz nowe, wygodniejsze i bardziej estetyczne ławki namurkowe, gabloty i kosze na śmiecie. Myte są także elewacje budynków, na których stworzona zostanie nowa galeria obrazów Chełmońskiego.

Zaawansowane prace wykonywane są także na Placu Zygmunta, gdzie już widać budowane parkingi z nową nawierzchnią która przepuszcza wodę i chodniki, przejścia dla pieszych i mała architektura. Nie zapomniano także o zieleni. – Na Placu Zygmunta posadziliśmy już 6 drzew. Są to lipy amerykańskie, które mają właściwości czyszczenia powietrza. Dzięki temu, że mają duże liście i są roślinami, które wytwarzają dużo tlenu, a zarazem pochłaniają zanieczyszczenia, stworzą ekran, chroniący plac. Tam będzie również więcej zieleni. W tym miesiącu zostanie stworzona brama porośnięta pnączami, która poprowadzi na parking – dodaje pani inspektor. – Niedługo postawimy grodziskie donice, które są zaprojektowane dla Grodziska i stworzone pod nadzorem konserwatorskim. Takie same są na przykład przy Ratuszu i na deptaku. Wszędzie ujednoliciliśmy tę przestrzeń małą architekturą, po to, żeby stworzyć ład przestrzenny.

Na placu remontowany jest również parking oraz chodniki, które były zniszczone. Będzie to kolejny punkt z zielenią miejską, gdzie posadzone będą nowe drzewa i rabaty kwiatowe.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: