Grodziska duma – reprezentacyjny deptak w tym roku obchodzi 14 urodziny. Włodarze miasta uznali, że to dobry moment, aby nieco odświeżyć jego wygląd. 13 lutego rozstrzygnięty został konkurs na modernizację ul. 11 Listopada oraz odcinka ul. 1 Maja - przed dworcem PKP.

Do konkursu przystąpiło 5 pracowni architektonicznych z Warszawy i okolic. Oceny prac dokonała komisja konkursowa pod przewodnictwem Aleksandra Chylaka - sędziego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

I nagrodę w wysokości 30 tys. zł otrzymała pracownia architektoniczna „DAWOS” Sp. z o.o. – arch. Krzysztof Domaradzki z Warszawy. W opinii komisji konkursowej „praca wyróżnia się kulturalnym, eleganckim sposobem integrowania przestrzeni publicznych: Placu Wolności, ulicy 11 Listopada i placu przeddworcowego oraz właściwym, podnoszącym rangę całego założenia operowaniem zielenią.(…) Pozytywnie ocenia się ponadto przesuniecie osi ulicy przed dworcem kolejowym na południe (w jej wcześniejsze miejsce), a także przeniesienie przystanku autobusowego”.

- Cieszę się, że komisja wybrała pracę pracowni DAWOS – komentuje burmistrz Grzegorz Benedykciński – To uznani architekci. Są autorami projektu modernizacji Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Wraz z pracownią JEMS wygrali również konkurs na zagospodarowanie otoczenia Stadionu Narodowego w stolicy – kontynuuje burmistrz. – Zaproponowane przez nich rozwiązania są proste i funkcjonalne, porządkują i powiększają przestrzeń. Materiały użyte w projekcie dodają nawierzchni szlachetności i elegancji. I co najważniejsze projekt jest zrobiony na miarę naszego miasta, czyli możliwy do zrealizowania. Bowiem nie jest sztuką mieć dobre pomysły i projekty – sztuką jest je urzeczywistnić.

I wyróżnienie w wysokości 15.000 zł zostało przyznane pracowni NORFIST Architektura Krajobrazu i Wnętrz z Zalesia Górnego. II wyróżnienie w wysokości 10.000 zł przypadło pracowni D.W. Bagińscy, architekci S.C. z Komorowa.

Zwycięska koncepcja zakłada możliwości etapowej realizacji inwestycji. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji ul. 1 Maja - przed dworcem PKP, gdyż ten fragment miasta nie był modernizowany od dziesięcioleci. Do poprawy wizerunku deptaka gmina zamierza przystąpić w latach następnych.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: