Kolejna pandemiczna Europejska Noc Muzeów za nami. W regionie zaproponowano bogaty program, a swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły m.in. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, a także grodziska Willa Niespodzianka.

W tym roku organizatorzy przygotowali atrakcje dla różnych grup wiekowych. Można było obejrzeć spektakl „Dawne zabawki ludowe w Polsce”, połączony z warsztatami, a także wysłuchać specjalnie na tę okazję przygotowanego dla muzeum słuchowiska pt. „Czy rok to dużo?”. Za sprawą Piotra Rogalińskiego, artysty zajmującego się działaniami na styku teatru, muzyki i plastyki, mogliśmy obcować z „Nie-zabawkami” – ekspozycją, która przedstawia rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starych, niepotrzebnych materiałów (m.in. belek, fragmentów narzędzi rolniczych).

Punktem wyjścia były dawne zabawki, które zaprowadziły mnie do tematów poważniejszych. – mówił Piotr Rogaliński – Jestem wyczulony na rzeczy, które wiążą się ze sferą dziecięcą, z zabawą w zderzeniu z problemami świata ludzi dorosłych: przedmiotowym traktowaniu człowieka, koniecznością migracji, problemami ekologicznymi jak również sprawami egzystencjalnymi. Wtedy otwierają mi się oczy i zaczynam wykonywać konkretne dzieła. Przypominają one zabawki ale już nimi nie są stąd nazwa „Nie-zabawki”.

Wystawę można oglądać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w soboty i w niedziele w godz. 11.00-15.00 do 20 czerwca.

W Pruszkowie z okazji Nocy Muzeów zaproponowano również spotkanie z historią dawnych Warsztatów Kolejowych i obozu Dulag 121. Na kanale Youtube Muzeum Dulag 121 można obejrzeć nagranie dwóch części wirtualnego spaceru:

Część 1
Część 2

Szymon Kucharski i Maciej Boenisch pokazują niedostępne na co dzień miejsca na terenie dawnych Zakładów, a także opowiadają o najważniejszych wydarzeniach z historii Warsztatów Kolejowych i obozu przejściowego. Filmy z cyklu #HistoriaJednegoObiektu, które powstały specjalnie z okazji Nocy Muzeów 2021 będzie można niebawem zobaczyć na stronie www placówki w zakładce Projekty. Do końca czerwca w Parku Kościuszki na altanie od strony ul. Drzymały, można oglądać też wystawę planszową przygotowaną przez Muzeum Dulag 121 „Pruszków i okolice na dawnych mapach”, którą honorowym patronatem objęli Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza oraz Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch.

Do wirtualnego spaceru we wnętrzach Willi Niespodzianka i Dworku Chełmońskiego w Adamowiźnie zaprosił grodziski Ośrodek Kultury. Narratorem, który zza kadru przybliżał ze swadą historię, był dobrze znany animator kultury, Łukasz Nowacki.

Na gości czekało również Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Miejmy nadzieję, że zmniejszająca się liczba dziennych zakażeń, a także prowadzona akcja szczepień przeciwko COVID-19 sprawi, że już niedługo będziemy mogli korzystać ze wszystkich dobrodziejstw placówek bez ograniczeń. Cenne jest również to, że dzięki online’owi wartościowe materiały zostaną z nami na dłużej, dostępne na stronach internetowych instytucji kultury.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Noc (częściowo otwartych) Muzeów


To może Cię zainteresować: