Szpital Powiatowy w Pruszkowie powiększył się o nowe skrzydło. Prace dobiegły końca i już niebawem pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego wyposażenia w komfortowych warunkach. Jakie możliwości daje nowa przestrzeń? Mówi Dyrektor Robert Krawczyk.

O!: Jak przebiegały prace związane z budową nowego oddziału?
Robert Krawczyk: Ten budynek tak naprawdę był już skończony, gdy obejmowałem stanowisko dyrektora. Za mojej kadencji przebiegały tylko prace wykończeniowe i urządzanie wnętrz. Praca z generalnym wykonawcą była zupełnie przyzwoita. Budynek został odebrany i 15 maja zostały przekazane klucze w obecności Starosty i członków Zarządu powiatu pruszkowskiego.

O!: Jakie możliwości daje nowy budynek?
RK: Budynek składa się z trzech poziomów. Na najwyższym znajduje się blok operacyjny, który będzie wykorzystywany przez oddział chirurgii i oddział ginekologii. Mamy dodatkowo salę do cięć cesarskich dla położnictwa wraz z salami porodowymi. Zupełnie inne warunki i inne bezpieczeństwo, wszystko jest nowoczesne i spełniające wszelkie wymogi. Poziom-1 to możliwość przeniesienia w nowe warunki lokalowe pracowni endoskopowych, czyli pracowni gastroskopii i kolonoskopii. Oprócz tego duży obszar przeznaczamy dla nowoczesnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej, gdzie będą dwie pracownie USG, w których umieszczamy nowo zakupione aparatury i przenosimy mammograf. Przygotowane jest też pomieszczenie na aparat rentgenowski, który udało mi się pozyskać z WOŚP i najpewniej w sierpniu odbędzie się jego instalacja. Jest to nowoczesny, cyfrowy aparat rentgenowski zarówno do zdjęć kostnych, jak i płucnych. I rzecz najważniejsza, dzięki środkom od wojewody i marszałka udało się kupić aparat do tomografii komputerowej z szerokim oprogramowaniem, który ma olbrzymie możliwości diagnostyczne. W związku z tym będziemy mieli własną pracownię dla potencjalnych pacjentów z powiatu, co jest szalenie istotne, bo dotychczas tomografia była wykonywana przez firmę zewnętrzną i ta współpraca nie zawsze układała się idealnie. Oprócz tego na tym samym poziomie znalazła się nowa centralna sterylizacja, która pozwoli na sterylizację wszelkich narzędzi wykorzystywanych w szpitalu, ale także dzięki temu możemy świadczyć usługi sterylizacji dla okolicznych gabinetów i przychodni lekarskich.

O!: A co z parterem?
RK: Jest to 900 m2 wolnej powierzchni, która nie jest uzbrojona w żadne instalacje. Jest tam tylko przygotowany zgodnie z przepisami system czujek przeciwpożarowych. Pomysł na to mam, o czym już wielokrotnie mówiłem. Z pieniędzy, które jeszcze wcześniej były nam przekazane na nowy budynek, zrobiłem plan funkcjonalno-użytkowy i w tej chwili jest kończony projekt. I moim marzeniem jest, aby na tej przestrzeni stworzyć Centrum Kobiety i Noworodka, czyli zrobić tam pełną i kompleksową obsługę dla wszystkich kobiet w ciąży. Mam tu na myśli poradnię położniczą i nowoczesny oddział położniczy z dodatkowymi łóżkami. Dodatkowo oddział neonatologiczny, ale już z prawdziwego zdarzenia, który miałby salę patologii noworodka i miejsce intensywnego nadzoru nad noworodkiem. Tym samym chcielibyśmy przenieść się z pierwszego poziomu referencyjnego neonatologii, który mamy w tej chwili, do drugiego poziomu, który umożliwiałby nam zajmowanie się nie tylko ciążami fizjologicznymi, ale także ciążami I grupy ryzyka. To by zwiększyło nasze możliwości liczby porodów i spowodowałoby, że wszystkie przyszłe mamy nie musiałyby jeździć do ośrodków warszawskich. Plan jest piękny, ale wiadomo, że potrzebne są na to pieniądze. Przy dzisiejszych cenach szacujemy, że jest to kwota ok. 10 milionów złotych.

O!: Kiedy w takim razie pacjenci będą mogli korzystać z nowego budynku?
RK: Nie czekamy i zaraz po otwarciu już pierwszy pacjent miał wykonywany zabieg endoskopowy. Jest to pierwszy oddział, który przenieśliśmy, a w następnej kolejności będziemy przenosili Zakład Diagnostyki Obrazowej. Równolegle będziemy przenosić wyposażenie sal operacyjnych, porodowych i sali cięciowej. Musimy to robić wahadłowo, bo nie możemy dopuścić do tego, żeby choć na chwilę szpital nie miał możliwości wykonywania zabiegów. Myślę, że do końca czerwca, wszystko będzie już przeniesione i nowy budynek będzie już w pełni funkcjonalny.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: