Uczcili pamięć więźniów i niosących im pomoc

W sobotę, 2 października, uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Uroczystości miały wyjątkowo podniosły charakter, a na osoby, które przeszły przez obóz Dulag 121 czekała dobra wiadomość.

Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na terenie cmentarza w Tworkach

Tegoroczne Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach, gdzie pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121, Powstańców Warszawskich i ofiary cywilne zostały złożone kwiaty. Następnie uroczystości przeniosły się pod tablicę przy głównej bramie Cmentarza Żbikowskiego, aby upamiętnić zmarłych i poległych bezimiennych więźniów obozu przejściowego Durchgangslager 121, pochowanych w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.

Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim

Główna część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 14:00, pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych i obozu Dulag 121. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim roku: Ireny Horban, ks. Stanisława Kicmana, oraz zmarłego w ostatnim czasie pułkownika Henryka Filipskiego.

Po mszy świętej od odśpiewania Hymnu Narodowego przez wojskową orkiestrę, rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Następnym punktem programu uroczystości były listy i przemówienia skierowane do uczestników tegorocznych Obchodów. Jako pierwsza, list w imieniu Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała poseł na Sejm RP Anita Czerwińska W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego list odczytał poseł na Sejm RP pan Zdzisław Sipiera. Poinformował w nim o przyznaniu uprawnień kombatanckich osobom, które przeszły przez pruszkowski obóz. List od Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego odczytał Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza. W czasie uroczystości został również odczytany list od Minister Rodziny i Polityki Socjalnej pani Marleny Maląg.

W czasie uroczystości głos zabrał Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk, który uhonorował Dyrektor Muzeum Dulag 121 Panią Małgorzatę Bojanowską Medalem „Pro Patria”, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Przemówienie wygłosili także: Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Starosta Pruszkowski  pan Krzysztof Rymuza,  Prezydent Miasta Pruszkowa pan Paweł Makuch oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego 1944 pan Wojciech Łukasik.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste odczytanie Apelu Pamięci, a następnie żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwę honorową. Jednym z ostatnich akcentów tegorocznych obchodów była ceremonia złożenia  wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
Na zakończenie uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagrała kilka utworów patriotycznych.

OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM „TĘDY PRZESZŁA WARSZAWA”

W ramach obchodów, w niedzielę, 3 października, w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Żbikowie odbył się organizowany przez Stowarzyszenie WEST koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Na zakończenie wieczoru został zaprezentowany film „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 r.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: