Wakacje z historią

Wakacje to dla wielu osób czas relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Słoneczna pogoda zachęca do odpoczynku w ogrodzie lub parku. Warto ten czas spędzić z książką, a ostatnio ukazały się 3 ciekawe publikacje Muzeum Dulag 121.

Pierwsza z książek to „Wielka Wojna. Pruszków 1914-1918. Relacje prasowe, wspomnienia, dokumenty”. Ta 500 stronnicowa publikacja poświęcona została życiu Pruszkowa w czasach I wojny światowej. Opowiada o okresie zarazem tragicznym i przełomowym w historii miasta. Lata 1914-1918 to czas ogromnych zniszczeń spowodowanych dwukrotnym przejściem armii niemieckiej i rosyjskiej przez miasteczko, a także głodu i bezrobocia, z którymi mieszkańcy będą borykać się jeszcze długo po zakończeniu wojny. Jednocześnie jest to czas wytężonej pracy społecznej, powstawania kadr samorządowych oraz rozwoju Pruszkowa, który w 1916 r. otrzymał prawa miejskie. Opowiada ona o wielkiej wojnie piórem uczestników wydarzeń – dziennikarzy relacjonujących wydarzenia z frontu oraz mieszkańców Pruszkowa i najbliższych okolic. W tomie znalazły się relacje prasowe i reportaże, dokumenty, wspomnienia oraz fotografie dokumentujące życie miasta i jego instytucji podczas I wojny światowej.

Zachęcamy również do zapoznania się z drugim numerem ,,Zeszytów Muzeum Dulag 121” – czasopisma historycznego poświęconego tematyce losów ludności cywilnej Powstania Warszawskiego i historii obozu Durchgangslager 121. Najnowszy numer, zatytułowany Relacje Świadków, zawiera wywiady i wspomnienia byłych więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie oraz osób im pomagających.

Losy ludności cywilnej wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu przez lata były pomijane. W drugim numerze ,,Zeszytów Muzeum Dulag 121” głos zabierają byli więźniowie obozu Durchgangslager 121, którzy opowiadają o czasach okupacji, życiu w Powstaniu Warszawskim, a także wypędzeniu do obozu Dulag 121 i dalszej tułaczce. Przywołujemy także słowa lekarek i sanitariuszek, które z narażeniem życia pomagały uwięzionym na terenie obozu w Pruszkowie oraz poza jego murami.

Zachęcamy też do lektury publikacji autorstwa Iwony Burzyńskiej „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny”.
Książka przybliża postać Bolesława Pajączka – zmarłego w 2007 r. mieszkańca Pruszkowa, który w latach 1939-1949, jako żołnierz tajnych zbrojnych organizacji niepodległościowych ZWZ-AK, BCh, ROAK, WiN i KWP, walczył najpierw z niemieckim okupantem, a następnie z sowieckim reżimem na terenie powiatu kozienickiego.

Książka powstała na podstawie rękopisu Bolesława Pajączka, który został później zredagowany przez Tadeusza Huberta Jakubowskiego oraz w oparciu o przeprowadzoną kwerendę w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Kielcach.

Bolesław Pajączek w kwietniu 1949 r. w wyniku zasadzki zorganizowanej przez UB został aresztowany i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na sesji wyjazdowej w Radomiu z dnia 27 sierpnia, skazany na 15 lat pozbawienia wolności. W trakcie odsiadywania wyroku był wielokrotnie poddawany torturom ze strony funkcjonariuszy śledczych aparatu bezpieczeństwa i strażników więziennych. Po wyjściu na wolność w maju 1956 r., na mocy amnestii, znalazł schronienie w Pruszkowie, gdzie założył rodzinę, pracował i mieszkał do końca swojego życia. Po upadku systemu komunistycznego w Polsce, stał się jednym z pomysłodawców powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie.

Wszystkie książki są do nabycia w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A oraz w księgarni ANIA przy ul. Kraszewskiego 39 w Pruszkowie. Zachęcamy do lektury!

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: