Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przestrzeń Muzeum Dulag 121 zamieniła się w Jednodniowe Muzeum Żbikowa. Na specjalnie przygotowanej, wspólnie z mieszkańcami, wystawie - przedstawiona została historia tej najstarszej dzielnicy Pruszkowa.

- Muzeum Dulag 121 jest w tym roku podczas nocy muzeum w całkowicie innej odsłonie. – mówiłą nam Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121 - Poruszyliśmy temat historii Żbikowa – najstarszej dzielnicy Pruszkowa, bardzo inetersującej. Zdobyliśmy bardzo wiele ciekawych materiałów. Postanowiliśmy popracować, pospotykać się z mieszkańcami Żbikowa, którzy mają swoje rodzinne archiwa i byli bardzo życzliwi w dzieleniu się materiałami. Wystawa to jedna sprawa, ale oprócz tego otworzyliśmy „Kawiarnię Warsztatową", która nawiązuje do historii Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego. W kawiarni oprócz tego, że można wypić kawę i zjeść ciastko, rozmawiamy z bardzo ciekawymi osobami.

Trzeba pogratulować organizatorom efektu, który udało się osiągnąć. Podczas tej nocy muzeum zostało całkowicie odmienione. - Długo zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób wyjść z internetu i zaprezentować nasze zbiory mieszkańcom, którzy nie mają dostępu do sieci. – mówł organizator wystawy Maciej Boenisch  - Przynajmniej od połowy lat 20 XX wieku w Pruszkowie trwają dyskusje o potrzebie utworzenia muzeum miejskiego. Postanowiliśmy więc to zrobić, a zainspirowała nas animatorka, Anna Czyżewska.

Dzięki licznie pozyskanym, w ramach projektu Pruskoviana i Książnicy Pruszkowskiej, archiwalnym fotografiom i dokumentom, mogliśmy poznać historię żbikowskich zakładów i przedsiębiorstw, parafii, szkół, organizacji i towarzystw, a także codzienność Żbikowian w kilku ostatnich dekadach. Wystawie towarzyszyły prelekcje i rozmowy zorganizowane w „Kawiarni Warsztatowej”. Gdy nieco starsi odbiorcy słuchali licznych opowieści o Żbikowie, młodsi uczestnicy Nocy Muzeów, w Kąciku Zabaw dla dzieci budowali makietę Żbikowa i brali udział w niezliczonych innych atrakcjach.

Na naszych stronach wielokrotnie poruszaliśmy temat muzeum Grodziska, czy Milanówka. Niestety jak widać temat muzeum lokalnego, jest nie tylko problemem tych miejscowości. Pozostaje jedynie liczyć, że ta wspaniała wystawa pomoże w rozwiązaniu tej kwestii w Pruszkowie.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jednodniowe Muzeum Żbikowa


To może Cię zainteresować: