Gminą, która przyjęła najwięcej uchodźców w powiecie pruszkowskim, jest Pruszków. O pomocy niesionej Ukraińcom z Sekretarz Miasta Pruszków – Karoliną Sorbian-Jamiołkowską rozmawiał Kamil Kubacki.

KK: Ile osób z Ukrainy przyjechało do Pruszkowa?
KS-J: Na tę chwilę przyjechało do nas 1115 obywateli Ukrainy – 568 osób dorosłych i 547 dzieci. Uchodźcy szukają przede wszystkim bezpiecznego miejsca, a my staramy się je zapewnić. Osoby opuszczające swoją ojczyznę często nie wiedzą, dokąd się udają. Niektórzy przejeżdżają tutaj na zasadzie miejsca tymczasowego. Jest to przystanek, chwila odpoczynku i ruszają w dalszą podróż. Inni chcą zostać
na dłużej.

KK: Gdzie znalazły schronienie?
KS-J: Uchodźcy, którzy przybywają do Pruszkowa są przyjmowani głównie w prywatnych domach, mieszkaniach oraz hotelach. Przede wszystkim chcieliśmy uniknąć kwaterowania w wielkich halach.
Osoby, które do nas dotarły, są wyczerpane po długiej często kilkudniowej podróży. Potrzebują wytchnienia i spokoju. Staramy się im zapewnić najbardziej dogodne warunki. Niestety, nasza baza lokalowa powoli się zapełnia. Dlatego cały czas współpracujemy ze Starostwem Powiatowym
i z Wojewodą Mazowieckim w celu zapewnienia ciągłości pomocy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

KK: Jak w Pruszkowie wygląda wsparcie dla uchodźców?
KS-J: Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch 1 marca br. powołał zespół ds. pomocy uchodźcom
z Ukrainy. W Przystanku Pruszków (Stacja PKP) powstał punkt informacyjny dla osób przybywających do naszego miasta. Dodatkowo uruchomiona została specjalna infolinia, a także e-mail pomocukrainie@miasto.pruszkow.pl. Codziennie wpływają tam wiadomości od mieszkańców deklarujących chęć niesienia pomocy. Zgłoszenia przyjmowane są przez wyznaczonych członków zespołu przez 7 dni w tygodniu.
Wszystkie te działania pomocowe koordynuje Biuro Zarządzania Kryzysowego.
Chciałabym podkreślić, że w pomoc zaangażowani są również pruszkowscy przedsiębiorcy. Wielu z nich oferuje swoje usługi bezpłatnie lub ze znaczną zniżką. Dzięki temu na stronie Miasta powstał dodatkowy moduł pn. „Pomoc Ukrainie”, w którym przedstawione są ulgi i promocyjne oferty dedykowane osobom przybyłym do Polski po 24 lutego br. z terenów objętych działaniami zbrojnymi.
Miasto Pruszków organizuje 3 punkty oficjalnej zbiórki, z których wszystkie produkty trafiają
do potrzebujących obywateli Ukrainy.
Myślę, że nasza gmina dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu i wszystkich jednostek organizacyjnych, ale przede wszystkim dzięki pomocy mieszkańców Pruszkowa stanęła na wysokości zadania.
W obliczu tej kryzysowej sytuacji udało się połączyć siły, za co chciałabym ogromie podziękować całej lokalnej społeczności. Pruszkowianie zaangażowali się w bezinteresowną pomoc, okazując dobroć
i wielką empatię to postawa godna naśladowania.

KK: Dziękuję za rozmowę.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: