Rocznica Bitwy Warszawskiej – cykl wykładów Online

W sobotę, 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, potocznie zwanej „Cudem nad Wisłą”, będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego.

To bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata. W tym roku zatem będzie to wyjątkowa, setna rocznica wydarzenia, które stało się patronem roku 2020 na Mazowszu. Stąd w sposób szczególny przypominane są wydarzenia sprzed 100 lat, kładzie się nacisk na edukację w tym zakresie i obchodzi to święto bardzo uroczyście.

Również Muzeum Dulag 121 przygotowało specjalne wydarzenie, które upamiętnić ma tą podniosłą chwilę. Już dziś (14.08) rozpoczyna się cykl wykładów, poświęconych wojnie polsko-bolszewickiej, które poprowadzi prof. Janusz Odziemkowski.

W czasie podzielonego na trzy części wykładu profesor poruszy m.in. temat początku konfliktu pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą Polską a Rosją bolszewicką w latach 1919-1921, potencjału wojskowego obu armii, rozwoju poszczególnych etapów kampanii, porównania taktyki wojskowej strony polskiej i bolszewickiej, przebiegu Bitwy Warszawskiej oraz politycznych skutków pokojowego traktatu ryskiego. Prelegent omówi również rolę pruszkowskich harcerzy i żołnierzy z 1 Dywizjonu 5 Pułku Artylerii Polowej stacjonujących w Pruszkowie, którzy mieli znaczący wpływ na ostateczny wynik decydującej bitwy 1920 roku – czytamy na stronie Muzeum.

Dziś o 17.00 na kanale YouTube Muzeum obejrzeć będziemy mogli prelekcję pt. „Geneza wojny polsko-bolszewickiej”. W kolejnych dwóch dniach będą to: „Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 roku” oraz „Konsekwencje wojny polsko-bolszewiskiej”.

Obiektywna Gazeta Mazowsza Zachodniego objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: