15 sierpnia 2014 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 94. rocznicę Cudu nad Wisłą. Władze Brwinowa oraz mieszkańcy upamiętnili tych, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta msza św., odprawiona przez ks. kanonika Macieja Kurzawę, proboszcza parafii pw. św. Floriana w Brwinowie, który w wygłoszonej homilii nawiązał do podwójnego święta – kościelnego i państwowego. W święto Matki Boskiej Zielnej poświęcił też przyniesione przez mieszkańców bukiety kwiatów.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Niepodległości. Burmistrz Gminy Brwinów w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie walki o wolność i niepodległość. – W roku 1920 zostały zatarte podziały miedzy partiami, między ludźmi spierającymi się o swoją wizję rozwoju Polski po odzyskaniu niepodległości. W 1920 roku najważniejsza była Polska i jedność walki o tę Polskę. Musimy pamiętać o tym także teraz, Polska jest jedna – mówił burmistrz Arkadiusz Kosiński. Nawiązał też do historii Pomnika Niepodległości wzniesionego w Brwinowie w 1930 roku i do postaci doktora Stanisława Skudry, który stał na czele komitetu jego budowy. Podziękował też tym, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku, przez całą II wojnę światową oraz w Powstaniu Warszawskim: obecnemu na uroczystościach Stefanowi Wolcendorfowi, a także Stanisławowi Rumiankowi. To oni są krzewicielami historii, o której należy pamiętać i przekazywać ją młodemu pokoleniu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Zbigniew Kurządkowski przedstawił rys historyczny Cudu nad Wisłą, a list od starosty pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej odczytała przewodnicząca rady powiatu Urszula Wojciechowska. Głos zabrał także Honorowy Obywatel Gminy Brwinów Stefan Wolcendorf, który mówił o Brwinowie i jego bogatej historii, szacunku dla wartości i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność.

Biało-czerwone kwiaty złożyli przed pomnikiem: władze samorządowe gminy, przedstawiciele powiatu pruszkowskiego, uczniowie reprezentujący szkoły z gminy Brwinów, Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Gminny Ośrodek Kultury, przedstawicielki Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie, komitet Prawa i Sprawiedliwości, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

W świąteczne popołudnie, w dworku Zagroda, odbył się koncert. Zabrzmiała muzyka międzywojnia.
Licznie przybyli na koncert mieszkańcy mogli posłuchać utworów instrumentalnych oraz piosenek znanych m.in. z kabaretu „Morskie Oko”. Nie zabrakło wielu lubianych szlagierów: „Tanga milonga”, „Tulipanów”, „Tanga andrusowskiego”, „Już taki jestem zimny drań”, „Jesiennych róż”, „To ostatnia niedziela”. Zabrzmiały tanga oraz fokstroty.
Zespół wystąpił w składzie: Piotr Janiec – tuba, Mateusz Wachowiak – akordeon, Maciej Kierzkowski – gitara oraz Rafał Grozdew – śpiew.
Organizator koncertu – Fundacja Akademia Profil otrzymała dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: