Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie przekazała dla OSP Wesoła oraz Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie dwa, wycofane z pracy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ambulanse. W przekazaniu wziął udział marszałek Adam Struzik

- Walka z pandemią toczy się na różnych frontach – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Dodatkowymi zadaniami oprócz służby zdrowia obarczona została także straż pożarna. Wielokrotnie strażacy delegowani są do zdarzeń w związku z brakiem wolnych zespołów ratownictwa medycznego. Jestem pewien, że dysponując własną karetką strażacy z Wesołej jeszcze skuteczniej wspierać będą ratowników pogotowia ratunkowego i pomagać mieszkańcom Mazowsza – dodaje.

Ambulanse, które zostały przekazane dla OSP Wesoła i Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie to specjalne, sanitarne pojazdy marki Renault Trafic z 2013 roku. Wyposażone są w pięć miejsc siedzących i jedno leżące, nosze, krzesełko transportowe, defibrylator Zoll M-Series (wraz z kompletem wyposażenia) oraz respirator Parapac. Samochody będą wykorzystywane do transportu sanitarnego. Pomogą m.in. dotrzeć  osobom starszym i schorowanym do punktów szczepień.

Karol Bielski, dyrektor warszawskiego Meditransu podkreśla, że przekazanie pojazdów jest możliwe dzięki samorządowi Mazowsza, który zakupił dla stołecznej stacji pogotowia 29 nowych ambulansów o wartości blisko 17 milionów złotych. – Władze województwa nieustannie pomagają nam w walce z COVID-19. Jestem przekonany, że przekazane ambulanse znacząco usprawnią działania zarówno ratowników medycznych jak i strażaków ochotników. W trzeciej fali epidemii pogotowie ratunkowe ma pełne ręce roboty. Zdarza się, że nie ma wolnej karetki i w takich sytuacjach do poszkodowanych wysyłani są najpierw strażacy, którzy zajmują się ratowaniem życia do czasu przyjazdu ratowników medycznych – dodaje dyrektor warszawskiego Meditransu.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: