Nikłe szanse na SOR w Szpitalu Kolejowym

Jakiś czas temu poruszaliśmy temat możliwości odciążenia grodziskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Grodzisku Mazowieckim. Jednym z pomysłów było otwarcie takiego oddziału w jednym z pruszkowskich szpitali. Poprawiłoby to również bezpieczeństwo mieszkańców powiatu pruszkowskiego. Jakie są szanse na realizację tego projektu?

Jak zaznaczyła Marta Milewska, Rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego, kwestia możliwości utworzenia SOR w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie była wielokrotnie analizowana.

Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie niestety, nie spełnia warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1213), m.in. z uwagi na brak dostępu do lądowiska, brak oddziału chirurgii z częścią urazową, brak całodobowego zabezpieczenia do badań endoskopowych i ultrasonograficznych oraz brak lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej, co uniemożliwia prowadzenie SOR. W celu utworzenia SOR w Pruszkowie niezbędne jest przeprowadzenie nie tylko kosztownych inwestycji, ale także zapewnienie finansowania świadczeń, których obecnie szpital nie realizuje, a które są konieczne dla funkcjonowania oddziału ratunkowego – mówiła nam Marta Milewska.

Warto zaznaczyć, że Szpital Kolejowy, choć nie posiada SOR, uczestniczy w zabezpieczeniu pacjentów w stanach nagłych, wynikających głównie z chorób naczyniowych mózgu. Aktualnie Szpital Kolejowy, zgodnie z decyzją wojewody, koncentruje swoją działalność na leczeniu pacjentów z COVID-19, a świadczenia udzielane planowo zostały czasowo zawieszone.

Pomimo dwóch szpitali mieszkańcy powiatu pruszkowskiego mają znacznie utrudniony dostęp do SOR. Pomimo prezentowanych przez nas pism Ministra Zdrowia, z „Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego” sporządzonego przez Wojewodę Mazowieckiego i zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia, jako planowany do uruchomienia wskazany został Szpitalny Oddział Ratunkowy w Piasecznie, czyli w powiecie sąsiadującym z powiatem pruszkowskim, a także w Grójcu. Kiedy więc mieszkańcy Pruszkowa doczekają się oddziału ratunkowego?

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: