11 czerwca w Żabiej Woli odbyła się kolejna edycja rajdu rowerowego „Dzień Dobry Wakacje”, którego organizatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie. Tegoroczna impreza miała dopisek: „Integracja na rowerach – Jechać z Covidem”. Ze względu na obostrzenia pandemiczne organizatorzy musieli liczyć się ze słabą frekwencją. Obawy strażaków szybko zostały rozwiane. W rowerowych zmaganiach wzięło udział blisko 200 uczestników.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 16 000 jednostek ochotniczych straży pożarnych, z czego ponad 1 800 działa w województwie mazowieckim. Jedną z najprężniej działających w naszym regionie jest jednostka w Żelechowie. Obok zabezpieczania imprez, gaszenia pożarów, wykonywania zadań z zakresu ratownictwa drogowego i szeroko rozumianej edukacji, strażacy ochotnicy z gminy Żabia Wola organizują także ciekawe imprezy, które z jednej strony zapewniają aktywny wypoczynek, z drugiej gwarantują integrację mieszkańców. „Dzień Dobry Wakacje” to właśnie taka inicjatywa.

Wszyscy, którzy zdecydowali się na udział w tegorocznym rajdzie, mieli okazję obejrzenia ciekawych miejsc na trasie. Wielbiciele rowerów ruszyli spod siedziby OSP Żelechów. Po drodze mogli podziwiać Pałac Ojrzanów, budowlę wzniesioną pod koniec XIX wieku, według koncepcji Władysława Marconiego, architekta znanego choćby z projektu warszawskiego Hotelu Bristol. Miłośnicy rowerów mogli również zobaczyć Dwór Złotopolskich, kościół w Werdunie (gmina Tarczyn). Wiele emocji dostarczyła również przeprawa przez rzekę Tarczynkę. Niejako przy okazji można było zobaczyć również Stawy Hodowlane Jeziorzany. Przerwa obiadowa miała miejsce w Rancho pod Bocianem w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Kulminacją rajdu były pokazy ratownictwa drogowego. Swoje umiejętności zaprezentowali strażacy ochotnicy z OSP Żelechów i OSP Milanówek. Dla małych i dużych atrakcją była też możliwość obejrzenia z bliska samochodów strażackich różnego typu.

Takiej frekwencji, takiej pogody to my się nie spodziewaliśmy. Prawie podwojona ilość uczestników w porównaniu do ubiegłorocznej edycji "Dzień Dobry Wakacje" – relacjonował w mediach społecznościowych Mariusz Pałasz, prezes OSP w Żelechowie. – Ilość pozytywnych słów, jakie usłyszeliśmy, bardzo cieszy i motywuje do kolejnych działań. Serdecznie dziękujemy gospodarzom miejsc, jakie mieliśmy okazję odwiedzić, tj. Pałac w Ojrzanowie, Natura Wzywa w Zarębach oraz Rancho pod Bocianem w Przypkach. Wielkie dzięki i piona dla strażaków z OSP Milanówek za pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu wyprawy. Dziękujemy Panu Wójtowi Piotrowi Rybce za prezenty dla uczestników wycieczki w postaci stylowych czapeczek. Można zrobić coś z niczego, bez pisania wielkich projektów grantowych, by aktywować lokalną społeczność.

Kolejna akcja „Dzień Dobry Wakacje” już za rok. Strażacy z OSP Żelechów są ostatnio bardzo zapracowani. Na szczęście, nie z powodu pożarów. Kilka dni po rajdzie, wspólnie z Piotrem Rybką, wójtem Żabiej Woli, wzięli udział w #gaszynchallenge, inicjatywie wsparcia dla dzieci cierpiących na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: