Żabia Wola wspiera Ukrainę

Mieszkańcy Żabiej Woli czynnie włączyli się w działania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. W gminie prowadzana jest szeroka akcja, polegająca nie tylko na zbiórkach darów i zapewnieniu noclegu, ale również na zorganizowaniu nowego życia w Polsce.

28 lutego do gminy przyjechało pierwsze 67 osób, które od razu otrzymały zakwaterowanie i wyżywienie. Wcześniej za pośrednictwem Centrum Usług Społecznych w Żabiej Woli rozpoczęła się zbiórka darów w postaci m.in. materacy, koców, ubrań, środków czystości i artykułów spożywczych. – Jest to inicjatywa oddolna. Mieszkańcy szybko zareagowali, słysząc o wybuchu wojny. W związku z tym, jako wójt bezzwłocznie uruchomiłem działania samorządowe, żeby połączyć wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrego serca, mieszkających w naszej gminie – mówi Wójt Piotr Rybka. – Kieruję do nich szczególne podziękowania. My jako ich przedstawiciele w Urzędzie Gminy i w Centrum Usług Społecznych zarządzamy działaniami, ale to dzięki mieszkańcom gminy udało się wszystko zorganizować. Cały czas zgłaszają się nowe osoby, chętne przyjąć naszych gości i cały czas dostarczane są dary do punktu zbiórki. Ta szczytna inicjatywa w Gminie Żabia Wola, która była jedną z pierwszych w skali w kraju, powstała dzięki szybkiej reakcji mieszkańców i wolontariuszy, którzy zaczęli działać już w weekend przed przyjazdem pierwszych uchodźców.

Pomoc dla obywateli Ukrainy w Żabiej Woli jest dość szeroka. – Tu nie jest tylko nocleg i wyżywienie. Jest to taki nocleg długotrwały, ponieważ nie jest to przenocowanie na sali gimnastycznej czy ośrodku. Pomagamy Ukraińcom w zapoznaniu się z naszym otoczeniem i sposobami życia w Polsce. Do tego żłobek, przedszkole i szkoły są otwarte dla najmłodszych, a dla starszych są przygotowywane miejsca pracy u lokalnych przedsiębiorców. Dziękuję im za to, że nie tylko przekazali dary, ale są również otwarci na taką pomoc – mówi Wójt Piotr Rybka. –  Poza tym przygotowany jest szereg rozwiązań, nie tylko związanych z oświatą i pracą. Ruszają zajęcia nauki języka polskiego w Domu Kultury. Jest to intensywny kurs, trwający po 3 godziny dziennie przez najbliższy miesiąc. Obywatele Ukrainy są uczeni, jak poruszać się komunikacją autobusową, żeby mogli stawać się samodzielni i sami dojeżdżać czy to na kursy, do sklepu, szkoły i pracy, a także do centralnego punktu magazynowego darów, który jest w Urzędzie Gminy. Pomagamy również zorganizować startery do telefonów, pomogamy przy wyrobieniu numeru PESEL i przygotowaniu niezbędnych dokumentów, a także chcemy dać bezpłatne bilety autobusowe na dwa miesiące, żeby łatwiej było znaleźć pracę czy załatwić sprawy urzędowe w Grodzisku Maz. Przynajmniej raz w tygodniu organizujemy także spotkanie informacyjno-integracyjne.

Do gminy wciąż napływają kolejne osoby. Rodziny kwaterowane są u kolejnych wolontariuszy. Obecnie w gminie jest już około 200 obywateli Ukrainy, z których ponad 60 jest już zapisanych na darmowe kursy nauki języka polskiego. Oprócz tego uchodźcy mogą już korzystać z podstawowej opieki medycznej i punktów szczepień (zapisy pod numerem 46 857 82 13), a dzieci mogą bezpłatnie uczęszczać na zajęcia w Domu Kultury.

Ci, którzy chcą pomóc obywatelom Ukrainy, przybyłym do Gminy Żabia Wola, wciąż mogą się zgłaszać do Centrum Usług Społecznych w budynku przy ul. Głównej 5, mailowo: cus@zabiawola.pl lub telefonicznie: 46 857 82 88 i 691 201 612. Cały czas prowadzona jest zbiórka darów oraz przyjmowane zgłoszenia do pomocy w zakwaterowaniu. Jakie działania będą jeszcze podejmowane? – Ciągle się to zmienia, ewoluuje. Każda rodzina zostanie zakwaterowana i będzie miała opiekuna, który będzie ją stopniowo wdrażał w życie naszej społeczności. Jesteśmy na razie na wstępnym etapie. Nie wiemy jeszcze, jakie osoby do nas trafią, więc będziemy dostosowywać się do sytuacji i do tej grupy społecznej – dodaje wójt.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: