Mieszkańcy Żabiej Woli czynnie włączyli się w działania na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. W Gminie prowadzona jest szeroka akcja, polegająca nie tylko na zbiórkach darów i zapewnieniu noclegu, ale również na zorganizowaniu nowego życia w Polsce.

W poniedziałek wieczorem do Gminy przyjechało 67 osób, które od razu otrzymały zakwaterowanie i wyżywienie. Wcześniej za pośrednictwem Centrum Usług Społecznych w Żabiej Woli rozpoczęła się zbiórka darów w postaci m.in. materacy, koców, ubrań, środków czystości i artykułów spożywczych. - Jest to inicjatywa oddolna. Mieszkańcy szybko zareagowali słysząc o wybuchu wojny. W związku z tym, jako wójt bezzwłocznie uruchomiłem działania samorządowe, żeby połączyć wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrego serca, mieszkających w naszej Gminie, którzy chcą pomagać. Połączyliśmy siły i wystartowaliśmy w skali dużo większej niż pojedyncza rodzina. Zaprosiliśmy 67 uchodźców z Ukrainy, matek z dziećmi – mówi wójt Piotr Rybka. – Jak ktoś działa na własną rękę, to przyjeżdżają zazwyczaj osoby, które są połączone z mieszkańcami – jako przyjaciele czy rodzina. My zdecydowaliśmy się na osoby, które nie mają tu żadnej rodziny. Bez żadnego klucza, po prostu ci, którzy byli na granicy wsiedli w dwa autobusy i przyjechali dziś wieczorem.

Pomoc dla obywateli Ukrainy w Żabiej Woli jest dość szeroka – Tu nie jest tylko nocleg i wyżywienie. Jest to taki nocleg długotrwały, ponieważ nie jest to przenocowanie na sali gimnastycznej czy ośrodku. Jest to nocleg w domostwach wolontariuszy i mieszkańców, którzy chcą gościć naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Następnie pomagamy w zapoznaniu się z naszym otoczeniem i sposobami życia w Polsce. Do tego żłobek, przedszkole i szkoły są otwarte dla najmłodszych, a dla starszych są przygotowywane miejsca pracy u lokalnych przedsiębiorców. Dziękuję im za to, że nie tylko przekazali dary, ale są również otwarci na taką pomoc, co spowoduje usamodzielnienie się mieszkańców Ukrainy – mówi wójt Piotr Rybka. – Ciągle się to zmienia, ewoluuje. Każda rodzina zostanie zakwaterowana i będzie miała opiekuna, który będzie ją stopniowo wdrażał w życie naszej społeczności. Jesteśmy na razie na wstępnym etapie. Nie wiemy jeszcze jakie osoby do nas trafią, więc będziemy dostosowywać się do sytuacji i do tej grupy społecznej.

Ci, którzy chcą pomóc obywatelom Ukrainy, przybyłym do Gminy Żabia Wola, wciąż mogą się zgłaszać do Centrum Usług Społecznych w budynku przy ul. Głównej 5, mailowo: cus@zabiawola.pl lub telefonicznie: 46 857 82 88 i 691 201 612. Cały czas prowadzona jest zbiórka darów oraz przyjmowane zgłoszenia do pomocy w zakwaterowaniu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Żabia Wola ze wsparciem dla Ukrainy


To może Cię zainteresować: