Słowo „Solidarność” wciąż wywołuje wiele emocji. W kręgach pracowników wielu firm nadal jest żywe, przypominając o powstaniu przed trzydziestoma laty masowej organizacji pracowników wielu zakładów - Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. W 1980 r. to zjednoczenie pracowników było buntem przeciw socjalizmowi. Mimo upadku tamtego systemu NSZZ „Solidarność” działa nadal.
 
W dniu 3 października w Centrum Kultury w Grodzisku Maz. z okazji 30-lecia spotkali się przedstawiciele „Solidarności” Regionu Mazowsze, władze obecnego samorządu oraz zaproszeni goście m. in. Konrad Golianek – przewodniczący oddziału pruszkowskiej „Solidarności”, Bogdan Zieliński – przewodniczący „Solidarności” z Żyrardowa oraz Grzegorz Iwanicki – sekretarz zarządu NSZZ Regionu Mazowsze.  Jubileusz rozpoczął się mszą dziękczynną w kościele św. Anny. Był też okazją do podziękowania wielu osobom za działalność w NSZZ  i wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz medali.

- To, że są z nami władze samorządowe, że jest nas tak wielu i ludzi z tamtych lat ,i obecnych działaczy, świadczy o tym, że „Solidarność” to związek zawodowy niezwykły. Doprowadził do ogromnych przemian w Polsce iw Europie. To państwo 30 lat temu podjęliście ten trud zmian Polski, który wtedy wydawał się utopią. Te 30 lat było pasmem wielu sukcesów. Oczywiście Polska nie jest taka idealna, dlatego „Solidarność” musi nadal pracować, by ideały Sierpnia 1980 r. były wdrażane. Dlatego proszę o wspieracie i dalszą pracę. Dziękuję wszystkim tym, którzy działali i nadal pracują na rzecz ludzi pracy. Życzę sukcesów w pracy społecznej i w życiu zawodowym.  – mówił Grzegorz Iwanicki.

Wyróżnienia odebrali przedstawiciele: Gedeon Rychter Spółka (dawna Polfa Grodzisk Mazowiecki), Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Fabryki Tarcz Ściernych w Grodzisku Mazowieckim oraz Mifam S.A. z Milanówka. Indywidualne wyróżnienia i nagrody otrzymali działacze: Edward Małecki, Teresa Zgórzak, Piotr Surała, Władysław Perzyna, Bożena Niewiadomska, Krzysztof Mitrowski oraz Janusz Grudniewski.

Jubileusz uświetnił spektakl muzyczno-teatralny pt. „A my nie chcemy uciekać stąd”, oparty na piosenkach niepodległościowych z lat 80. XX w. m.in. Jacka Kaczmarskiego, Krystyny Prońko, czy Maryli Rodowicz, zaprezentowany przez Międzypokoleniową Grupę Teatralną z Milanówka, działającą w stowarzyszeniu T-ART., pod kierunkiem Iwony Dornarowicz. W skład tej grupy wchodzą słuchacze MU3W i uczniowie oraz absolwenci Społecznego Gimnazjum MTE z Milanówka. W organizacji uroczystości znaczny udział miało Stowarzyszenie Danuty Kijewskiej Homo Homini z Milanówka. Uroczystości towarzyszyły także dwie wystawy w foyer sali widowiskowej. Jedna poświęcona historii i działalności ruchu społecznego „Solidarność”, druga dzialalności ks. Jerzego Popiełuszki.
W przygotowaniu jest słownik biograficzny działaczy Solidarności z lat 1976-1989.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 30 LAT SOLIDARNOŚCI


To może Cię zainteresować: