Zgodnie z przyjętym kalendarzem imprez w niedzielę 11.05.2014r. członkowie i miłośnicy Towarzystwa Cyklistów w Jaktorowie wyruszyli na rowerową wycieczkę do pobliskich Radziejowic. W grupie liczącej ponad 20 osób można było swobodnie jadąc wśród pól i lasów rozkoszować się piękną majową zielenią drzew i łąk. Sprzyjała nam też pogoda. Można powiedzieć, że chciało się pedałować i nie wiadomo kiedy dotarliśmy do zaplanowanego miejsca w pobliżu Pałacu w Radziejowicach.

Wspominając wątki z historii rodów, które na przestrzeni wieków były związane z Radziejowicami odbyliśmy spacer po parku okalającym pałac. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy popiersiu ostatniego właściciela dóbr radziejowickich hrabiego Edwarda Krasińskiego, oraz przy popiersiach Henryka Sienkiewicza i Józefa Chełmońskiego - zaliczanych do grona stałych bywalców pałacu w Radziejowicach.

Współcześnie pałac pełni funkcję domu pracy twórczej głównie dla mistrzów pióra. Mieści się w nim również galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego.

Na łonie natury na terenie parku w przygotowanym miejscu spożyliśmy posiłek i snuliśmy plany kolejnych wypraw rowerowych. Wróciliśmy zadowoleni, że przyjemnie spędziliśmy niedzielne popołudnie. Warto kontynuować takie bliskie wypady do miejsc zapisanych nie tylko w historii regionu, ale też urzekających malowniczością swego położenia i tętniących wydarzeniami kulturalnymi. Powrotna droga wiodła szlakiem przez Las Radziejowicki, który właśnie o tej porze roku przepełniony był bardzo intensywnym zapachem konwalii.

Niestety nasze dobre samopoczucie zostało zasmucone, kiedy przy ul. ks. Baranowskiego w Budach-Grzybek ukazała się nam sosna - pomnik przyrody, która zamiast zielonych igieł ma brązowe kolory. Szkoda, by ten świadek pozostałości dawnej Puszczy Jaktorowskiej miałby zakończyć już teraz swój żywot.

Polub nas na Facebook