1 sierpnia 2014 obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17.00 zawyły syreny, ludzie, na co dzień gdzieś pędzący, zatrzymali się na chwilę w zadumie.

Tegoroczne obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Milanówku wyróżniały się na tle wcześniejszych rocznic. Uroczystości rozpoczęły się o 16.15 na milanowskim cmentarzu od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na mogile powstańców warszawskich.

Następnie uroczystości przeniosły się na skwer Armii Krajowej, gdzie o godzinie „W” przedstawiciele kombatantów, władze miasta, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i milanowskich stowarzyszeń złożyli kwiaty i zapalili znicze. W tegorocznych obchodach zebranym mieszkańcom towarzyszył niezwykły gość, kombatant, mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii, który brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Po krótkich przemówieniach Burmistrza Jerzego Wysockiego i Andrzeja Szolca - Przewodniczącego Środowiska AK „Mielizna”, Wojciech Stockinger odczytał niezwykle wzruszające wspomnienia Joachima Joachimczyka, fotoreportera, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Z uroczystości na skwerze Armii Krajowej zebrani, w pochodzie prowadzonym przez historycznego Jeepa, przeszli pod kościół św. Jadwigi Śląskiej, by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Obchody zakończył koncert pieśni patriotycznych i powstańczych w wykonaniu oktetu męskiego „OKTAWIAN”.

Skromna 70. rocznica Powstania Warszawskiego w Grodzisku Maz.

Choć w tym roku przypada okrągła 70. rocznica powstańczych walk młodzieży warszawskiej z hitlerowskim okupantem, to mieszkańcy Grodziska Maz. chyba nie odczuli potrzeby licznego uczestnictwa w uczczeniu pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim. Przed tablicą „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ” wieńce i kwiaty złożyły nieliczne w tym roku delegacje przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych, harcerzy i środowisk kombatanckich.

Uroczystości obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego zwyczajowo rozpoczęły się mszą świętą w Kościele św. Anny. Tu akurat bohaterską postawę młodych powstańców i towarzyszące im emocje nadziei, grozy i w końcu rozpaczy przywołał niezwykle przejmujący wiersz wyrecytowany przez kapłana. To były najwłaściwsze słowa, by trafić do uczuć i wyobraźni tych, co tylko z historii wiedzą o „warszawskich dzieciach”.

Tak jak co roku, poczty sztandarowe (nieliczne) i mieszkańcy przeszli pod tablicę upamiętniającą bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, gdzie delegacje samorządowców z ratusza i starostwa, organizacji pozarządowych, harcerskich i kombatanckich złożyły kwiaty.

Nie zabrakło także świadków i uczestników tamtych dni, choć jest to już bardzo nieliczna grupa. W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego władze miasta uhonorowały żyjących powstańców. –To im dziś dziękujemy. Chcemy byście byli także z nas dumni, musimy żyć tak, byście byli z nas dumni – mówił burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. – Dziękujemy za to, że jesteście, będziemy zawsze pamiętali o Waszych bohaterskich czynach – dodał. Burmistrz w towarzystwie Starosty Marka Wieżbickiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu – Wojciecha Hardta wręczył kombatantom podziękowania, życząc długich lat życia w zdrowiu. Uhonorowani to: szereg. Helena Bartnik ,,Linka”, p. por. Stefan Bando ,,Żuk”, por. Henryk Domański ,,Roch”, por. Andrzej Jakubowski ,,Mały”, p. por. Krystyna Krzesińska ,,Krystyna”, por. Stefan Łuczyński ,,Kropiciel”, kap. Mieczysław Matuszewski ,,Żbik”, szereg. Wacława Obłękowska ,,Hela”, por. Henryk Ochman ,,Rakowiecki”, szereg. Karolina Rybkowska ,,Jola”, p. por. Janina Soporek ,,Nina”, szereg. Aleksander Suzdorf ,,Bartek”, por. Henryk Szulewski ,,Sokół”, por. Tadeusz Tondera ,,Mały”, plut. Kazimierz Tumiński ,,Strzała”.

Trwamy, jesteśmy! Sercem jesteśmy także na Powązkach, gdzie spoczywają nasi przyjaciele – mówiła Janina Soporek – prezes Środowiska Osa Światowego Związku Żołnierzy AK. – Taka jest natura Polaka, że zawsze chce być wolny i za tę wolność jest gotów przelać krew – dodała. Wyraziła także ubolewanie nad tym, że polityczne kłótnie i walka o stanowiska przesłaniają Polakom wartości, jakimi są jedność i wolność, a tylko pojednany i zjednoczony naród ma szansę czuć się prawdziwie wolnym.

Po uroczystościach grodziszczanie mogli obejrzeć w kinie Centrum Kultury najnowszy film o bohaterach Warszawy z 1944 r. „Powstanie Warszawskie”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w naszej okolicy


To może Cię zainteresować: