Problem dzików spacerujących na ulicach wielu polskich miast nie jest nowy. W ostatnich dniach stado dzików zaczęło regularnie odwiedzać Brwinów.

W ostatnim czasie Straż Miejska w Brwinowie odbiera liczne zgłoszenia dotyczące stada dzików pojawiającego się w terenie zabudowanym. Tym razem nie chodzi jednak o graniczące z lasem sołectwa Otrębusy czy Żółwin – wataha kilkunastu dzików przemieszcza się w części południowego Brwinowa na ulicach Kościuszki, Kraszewskiego, Wilsona, Pruszkowskiej, Wspólnej, Peronowej i Pszczelińskiej. Strażnicy reagują na zgłoszenia mieszkańców, a patrol wysłany na miejsce podejmuje w razie potrzeby działania, wykorzystując środki, jakie są dostępne do odstraszenia zwierząt, czyli używa np. sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Strażnicy będą też podejmować próby odstraszenia dzików od wchodzenia na tereny zabudowane za pomocą środków chemicznych (zapachowych), jednak deszcz – tak wyczekiwany przez rolników i działkowców – znacznie zmniejsza ich skuteczność.

Samorządowcy z całej Polski wielokrotnie wysyłali do ministra rolnictwa apele o zmiany w przepisach, gdyż formalnie dziki są własnością Skarbu Państwa, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich odławiać i przesiedlać ze względu na chorobę ASF (chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń). Odstrzał dzików jest natomiast problematyczny, a w zasadzie niemożliwy do przeprowadzenia w terenie zabudowanym. O przeprowadzeniu odstrzału sanitarnego na terenie poszczególnych obwodów łowieckich może zadecydować wojewoda. Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane 4 kwietnia 2024 r. (Dz. Urz. Woj. 2024.3903).  Tymczasem pozostaje więc zachowywanie środków ostrożności. Na widok dzika nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów i oddalić się, by uniknąć ataku zwierzęcia. Ważne jest też ograniczanie zachęt w postaci pozostawiania  w miejscu dostępnym dla dzików jadalnych odpadów czy wręcz ich dokarmiania. Psy przybywające poza ogrodzoną posesją właściciela powinny być wyprowadzane na smyczy, gdyż podbiegając do dzika narażają się na niebezpieczeństwo.

W przypadku zauważenia dzików, które mogą stanowić zagrożenie, należy skontaktować się ze Strażą Miejską (od poniedziałku do soboty w godz. 6-22) lub z policją. Telefon do Straży Miejskiej w Brwinowie: 22 729 63 94.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: