Problem pojawiających się dzików w Podkowie Leśnej nie jest tylko naszą lokalną bolączką, ale dotyczy obszaru całego kraju. Zwiększona ilość dzików, które zaczynają wchodzić do miast spowodowana jest w ostatnich latach łagodnymi zimami, które sprzyjają zwiększeniu populacji tego gatunku. Większa ilość dzików powoduje, że szukają one sposobów zdobywania łatwego pokarmu.

Urząd uzyskał decyzję od Starosty Powiatu Grodziskiego na odłowienie 15 sztuk dzików. Ze względu na wysokie koszty i wyłapywanie dzików w specjalne pułapki oraz wywożenie ich 100 km dalej nie przynosi w wielu miastach rezultatu, ponieważ na ich miejsce pojawiają się kolejne watachy. Urząd próbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie tego problemu.

W chwili obecnej dziki znajdują się w okresie ochronnym. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy spotkaniu z dzikiem. Poniżej przedstawiamy Państwu sposób postępowania w wypadku spotkania dzika:

  1. 1. W wypadku zauważenia dzika nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  2. Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  3. Zaniepokojona locha z młodymi może być agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. Należy zachować szczególną ostrożność.
  4. Nie wolno szczuć dzików psami; psy powinny być wyprowadzane na smyczy.
  5. Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli, z dala od zabudowań, tzw. chodzenia na skróty. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy.
  6. Zwłaszcza dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.
  7. Nawet jeśli dzik jest już oswojony, czy też sprawia takie wrażenie, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.
  8. Absolutnie nie wolno dokarmiać dzików!
  9. W miarę możliwości odpady komunalne w workach należy wystawiać zgodnie z harmonogramem odbioru.
  10. Należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Podkowie Leśnej Wydziału Gospodarki Miejskiej ( tel. 22 759 -21-21, 22 759- 21 -25 ) wszystkie nielegalne wysypiska odpadów, także fakt podrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci usytuowanych na przystankach autobusowych oraz w innych miejscach.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: