Najstarsze drzewo rosnące na terenie gminy Brwinów to okazały, pomnikowy dąb rosnący przy ul. Pszczelińskiej. Mieszkańcy gminy Brwinów zdecydowali w głosowaniu internetowym, że otrzyma on nazwę Brwinosław.

Konkurs na nazwę dla dębu rosnącego przy ul. Pszczelińskiej 8 spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa ustalił, że wiek tego drzewa sięga już 335 lat. Było ono od dawna uznanym pomnikiem przyrody, ale do tej pory - bezimiennym. W pierwszym etapie konkursu mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje nazw. Wśród propozycji pojawiły się m.in. takie nazwy jak np. Prymas, Semafor, Skamander  oraz imiona męskie: Mieszko, Kuba, Edek, Leon, Florian, Wacław i Arkadiusz. Jury konkursowe wybrało do drugiego etapu trzy propozycje: Brwidąb, Brwinosław oraz Starodziej. Ostateczny wybór należał do internautów, którzy wskazywali swojego faworyta. Oddano łącznie 186 głosów. Z ogromną przewagą wygrał Brwinosław, na którego głosowało 128 osób.

Autorem zwycięskiej nazwy dla najstarszego dębu jest Bartosz Kalinowski z Falęcina, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Brwinowie. Nazwy zaproponowane przez Małgorzatę Komę (Starodziej) oraz Agnieszkę Brodniewicz (Brwidąb) zajęły II i III miejsce. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Brwinowie, 22 czerwca 2016 r. Pamiątkowe upominki trafią jeszcze w czerwcu także do tych osób, które w pierwszym etapie konkursu przesłały swoje propozycje nazw zgodnie z zasadami konkursu: w regulaminowym terminie oraz na formularzu zgłoszeniowym. Te osoby otrzymają powiadomienia zapraszające po odbiór pamiątkowych koszulek z wizerunkiem Brwinosława.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: