Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie zyskała tysiąc nowych książek. To nagroda w konkursie promującym czytelnictwo organizowanym przez sieć księgarń Empik.

W środę 22 stycznia mieszkańcy Brwinowa mogli zobaczyć tajemniczą kolorową ciężarówkę krążącą po mieście. W środku znajdowało się 1000 książek, które dzięki zaangażowaniu wielu osób wygrała biblioteka ZSO w Brwinowie konkursie „Tysiąc powodów, by czytać”. Dzieci i nauczyciele z radością powitali załogę ciężarówki, wśród której były postacie Kropki i Przecinka. Uczniowie specjalnie na ten dzień przebrali się za bohaterów ulubionych książek. Na banerach, które przygotowali, widniały hasła zachęcające kolegów do lektury - „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”, „Czytaj książki w lesie, to Cię wena poniesie”, „Zostań molem książkowym”. Nie obyło się bez przemówień i podziękowań - szkoła nie wygrałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: dzieci, rodziców, dziadków, pracowników Biura Promocji Urzędu Gminy Brwinów i wszystkich, którzy brali udział w głosowaniu. Podczas przedstawienia postacie Przecinka i Kropki w przystępny sposób przekazywały uczniom, gdzie stawiać te znaki interpunkcyjne. W radosnej i swobodnej atmosferze dzieci bardzo zaangażowały się w naukę interpunkcji, dobrze się przy tym bawiąc.

 Przy odbiorze książek była obecna sympatyczna maskotka dinozaura, która podczas głosowania przechadzała się ulicami Brwinowa, zachęcając do udziału w głosowaniu. Wspólnemu rozpakowywaniu książek towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z ciekawością i zainteresowaniem oglądali książki, wśród których oprócz lektur szkolnych znalazły się m.in. „Czarny rycerz”, „Smocza straż”, „Blask gwiazd”.

Zasady konkursu zorganizowanego przez Empik „Tysiąc powodów, by czytać” nie były skomplikowane. Szkoła zgłaszała swój udział, przesyłając pracę plastyczną przygotowaną przez uczniów, przedstawiającą wybraną scenę z dowolnej książki. Inspiracją dla uczniów klasy IVa ZSO w Brwinowie była książka Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. Wystarczyło raz dziennie głosować w aplikacji mobilnej Mój Empik na wybraną pracę plastyczną z danej szkoły. Szkoły, które otrzymały największą liczbę głosów, wygrywały 1000 książek, a ich uczniowie mogli sami wybrać tytuły, które trafiły na biblioteczne półki. ZSO znalazł się w gronie 10 laureatów z całej Polski.

 Z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w 2018 r. wynika, że tylko 37% Polaków przeczytało co przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Być może akcja Empiku zachęcająca dzieci i młodzież do sięgania po książki przyczyni się do wzrostu tego wyniku w przyszłości.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Tysiąc powodów, by czytać


To może Cię zainteresować: