Świadków i uczestników Powstania Warszawskiego jest już coraz mniej. Odchodzą co roku bohaterowie  63-dniowej nierównej  walki z hitlerowskim okupantem. Tym bardziej ważne jest, by heroizm tak młodych wtedy ludzi nie został zapomniany i był właściwie uczczony.

Dziś bohaterowie tamtych dni jako kombatanci, co roku 1. sierpnia przypominają o odwadze swoich poległych na barykadach i ulicach Warszawy kolegów i koleżanek, przekazując kolejnym pokoleniom tę dramatyczną, ale i piękną lekcję historii i patriotyzmu.

W Grodzisku Maz. obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się tradycyjnie już mszą św. w kościele św. Anny. We mszy i uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk i licznie przybyli mieszkańcy.
W kazaniu i przemówieniach przypomniano wielką miłość do ojczyzny, bunt przeciw zniewoleniu, właściwy młodym ludziom w każdym czasie, ducha bojowego i chęć walki, mimo świadomości bardzo nierównej szansy, a przede wszystkim poświęcenie, heroizm, niezwykłą odwagę i wielkie oddanie sprawie wolności, czego polska młodzież w 1944 dała niezwykły przykład.

Kombatanci złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą walkę żołnierzy Armii Krajowej, a następnie poczty sztandarowe i delegacje: grodziskiego samorządu w osobach Burmistrza i Przewodniczącej Rady Miasta oraz Starosty i Wicestarostów, Grodziskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, Grodziskiego Związku NSZZ „Solidarność”, Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Centrum Kultury w Grodzisku Maz., ugrupowania politycznego PiS, Orkiestry Gedeon Richter, która nadała uroczystości piękną oprawę muzyczną, Polskiego Czerwonego Krzyża, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów oraz harcerzy złożyły hołd i wiązanki pod Pomnikiem Wolności i Niepodległości, postawionym w 1919 r. ku czci ofiar i uczestników I wojny światowej na Placu Wolności. W uroczystościach brali także udział kombatanci AK Ośrodka „Gąbka” – „Osa”, obwodu "Bażant".

Niestety, nie wszędzie organizacja obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miała odpowiednią oprawę. W Milanówku do dnia rocznicy nie pojawiła się żadna informacja o programie obchodów na stronie internetowej UM. W południe na adres redakcji przesłano następującą informację: „68 lat temu Warszawa stanęła do nierównej walki o wolność. 1 sierpnia 2012 zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci bohaterskich Powstańców. O godzinie 17:00 zabrzmią w Milanówku syreny, zaś pod Dworcem PKP wolontariusze i pracownicy MCK będą rozdawać znaczki upamiętniające rocznicę Powstania.” 1.sierpnia na stronie internetowej Milanówka ukazała się równiez informacja o składaniu kwiatów pod pomnikiem AK i na cmentarzu. Podobnie jak wielu mieszkańców Milanówla żałujemy, że dowiedzeielismy się zbyt późno.

Być może kwiaty i sztandary to tradycyjna forma oddawania czci, a inne - mniej patetyczne – też mają swą wartość, ale w przypadku obchodów historycznych rocznic, tradycja wydaje się być na miejscu, a  jej ewidentnie w Milanówku zabrakło.

Tekst i fot. Elżbieta Tryburcy-Kubacka
fot. MCK w Milanówku
 

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Cześć pamięci powstańców w 68 rocznicę


To może Cię zainteresować: