Dworek Chełmonie odnowiony

W minioną sobotę (7 listopada) miała miejsce wirtualna prezentacja zrewitalizowanego Dworku Chełmonie w Adamowiźnie. Będzie on docelowo wykorzystywany do działań kulturalno-edukacyjnych i turystycznych.

Dworek wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym o pow. 25 000 m² jest objęty ochroną konserwatorską. Koszt inwestycji wyniósł blisko 3 miliony złotych

Zostało odtworzone jego wnętrze, a na terenie parku zostały wykonane alejki parkowe. Nasadzono ponad 10 000 bylin i krzewów – mówił Przemysław Bobiński z Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych.

Będzie to centrum kulturalno-oświatowe. Będziemy korzystać z jego dobrodziejstw – nie kryła radości Monika Błądek, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Doktora Mateusza Chełmońskiego w Adamowiźnie. – Chcemy urządzać tutaj różnego rodzaju wieczorki tematyczne, wystawy, koncerty, plenery malarskie. Mamy nadzieję, że w jednej z sal będziemy mogli urządzić izbę pamięci poświęconą historii naszej szkoły oraz rodzinie Chełmońskich.

Dziękuję pani Chełmońskiej, że zgodziła się na sprzedaż tego miejsca gminie, dziękuję Radom Miasta, bo poprzednia wyraziła zgodę na zakup, a obecna pozwoliła realizować tę inwestycję, dziękuję Unii Europejskiej, pracownikom Wydziału Inwestycji i Centrum Kultury, którzy przyczynili się do tego, że to miejsce tak fajnie wygląda – mówił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Spotkanie ubarwił gawędą historyczną Łukasz Nowacki.

Na co dzień związani z funkcjonowaniem Dworku Chełmonie w Adamowiźnie będą pracownicy Ośrodka Kultury: Monika Samoraj i Kamil Szpot.

Uzupełnieniem prezentacji był koncert
znakomitego saksofonisty, mieszkańca Grodziska, Andrzeja Antolaka. Całe wydarzenie możecie zobaczyć TUTAJ.

Inwestycję dofinansowano ze środków Unii Europejskiej.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: