Już drugi raz w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie odbył się konkurs plecionkarski w ramach projektu „Tradycja na nowo pleciona”. W tym roku motywem przewodnim były „Owady”.

Dworek Chełmońskiego na 4 kolejne dni stał się miejscem integracji dla plecionkarzy oraz osób, które mogły zapoznać się z tajnikami tego wymierającego zawodu. Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu mieli okazję brać udział w warsztatach z mistrzem plecionkarskim Wiesławem Chołujem, a potem sami wytworzyć wyjątkowe dzieła, które stały się ozdobą parku i posłużą do stworzenia ścieżki edukacyjnej. Nagrody za wiklinowe „Owady” wręczone zostały podczas niedzielnego pikniku.  Wyróżnienia i dyplomy wręczyli m.in. Burmistrz Grodziska Maz. Grzegorz Benedykciński, Dyrektor Centrum Kultury Paweł Twardoch oraz koordynator projektu Monika Samoraj. Nagrody finansowe za pierwsze miejsca otrzymali: Dominika Berenda za wykonanie blisko 4-metrowej Modliszki, Stanisław Gołębiowski za „Chwilę z jętką” oraz Jakub Cetwiński za „Syzyfa”, czyli żuczka gnojarza.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji. W sobotę zorganizowano wernisaż prac ukraińskiej artystki Anny Deynegi, która od 15 lat zajmuje się wyrobem przedmiotów ze słomy takich, jak kapelusze, biżuteria czy zabawki. Wystawa połączona była z koncertem i potańcówką z kapelą Pokrzyk – zeszłorocznymi finalistami Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W niedzielę zaś, oprócz kiermaszu wyrobów plecionkarskich, odbył się także muzyczny spektakl dla najmłodszych w wykonaniu zespołu „Kukaj Kukawko” oraz spotkanie z Anną Feliks, autorką książki pt. „Meble plecione w Polsce w 1864-1939”. Przez cały czas można było także uczestniczyć w warsztatach wyplatania z wikliny i ze słomy.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Tradycyjnie z wikliną


To może Cię zainteresować: