Obchody święta plonów rozpoczynają się pod koniec wakacji. Na tegorocznych dożynkach, jak co roku, nie zabrakło dobrej zabawy, muzyki, koncertów i atrakcji dla najmłodszych oraz smacznego jedzenia. Nasza redakcja odwiedziła dożynki w Brwinowie, Żabiej Woli, Nadarzynie i Baranowie. Ostatnim wielkim wydarzeniem dożynkowym były powiatowo gminne Święto Plonów zorganizowane w Odrano-Woli. Moc atrakcji zapewniły mieszkańcom koncerty z udziałem zdolnych artystów oraz konkursy. Atmosfera towarzysząca samej uroczystości pozwalała zachować wiejski urok.
Zachęcamy do przeżycia tych wydarzeń jeszcze raz!

Dożynki powiatowo-gminne powiatu grodziskiego

10 września w Odrano-Woli odbyły się Dożynki powiatowo-gminne pod nazwą ,,Nasze Wsie, Naszą Dumą''. Tegoroczna uroczystość zorganizowana przez władze gminy i powiatu była okazją do świętowania 25-lecia powiatu grodziskiego.

W południe rozpoczął się Jarmarków Produktów Regionalnych. Mogliśmy zakupić tu min. miody prosto z pasieki, wędliny regionalne i z Podlasia, przysmaki litewskie, chałwe turecką, pierniki oraz słodycze. Można było nabyć też własnoręcznie wykonane przez wystawców obrazy, rzeźby drewniane, ceramiczne i garncarskie zastawy, rozświetlacze w postaci lamp oraz biżuteria. Na najmłodszych czekała wata cukrową, lody, popcorn, obwarzanki, oraz cieszące się dużą popularnością loteria funtowa, zabawki, pluszaki i stanowisko do malowania na twarzy. Każdy mógł zagrać też w historyczną grę planszową.

Część artystyczną rozpoczął koncert Small Band Giżycko. Grupa muzyków zagrała ballady, utwory jazzowe oraz swoje własne autorskie przeboje. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski pod dyrekcją Adama Czajkowskiego zaprezentowała wiązankę melodii ludowych, jak i muzykę rozrywkową
O godzinie 15:30 w Parafii Rzymskokatolickiej im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie rozpoczęła się Msza Św. w intencji rolników, koncelebrowana przez biskupa Piotra Jareckiego. Po nabożeństwie nastąpiła cześć oficjalna wydarzenia. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński podarował księdzu biskupowi Piotru Jareckiemu, upominek w ramach podziękowania za obecność na dożynkach i głoszenie słowa Bożego na Mszy Świętej. W związku ze świętem 25-lecia powiatu, prezent otrzymał też Starosta Grodziski - Marek Wieżbicki. Podziękowania za całoroczny trud i prace rolników włożoną w uprawę zbiorów, tym samym pszczelarzom, sadownikom i zielarzom, wygłosiły Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska i Barbara Socha. Okazje do zabrania głosu mieli kandydaci na posłów Pani Bożena Żelazowska oraz Pan Paweł Zalewski. Warto wspomnieć o kolejnej parze kandydujących Pani Kindze Gajewskiej oraz Panu Zdzisławie Sipiera. Prezes koła pszczelarzy w Grodzisku Mazowieckim Pan Stanisław Walczak przekazał swoje dary na ręce burmistrza. Dalszym elementem programu była ceremonia przekazania chleba, którą dokonali starościna dożynek Pani Agnieszka Karwat i starosta dożynek Andrzej Oracki.

Na tegorocznych dożynkach po raz pierwszy zorganizowany został konkurs wieńców dożynkowych. Prace ocenione zostały przez Wydział Obsługi Sołectw. W czasie obradowania komisji czas umilił gościom zespół Biały Chór pod dowództwem Anny Zagórskiej. W tym czasie Sołectwa i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników do skosztowania tradycyjnych potraw regionalnych z kuchni polowej. Ciekawostką jest to, że podczas trwania dożynek zaprezentowało się 17 z 34 Sołectw. Muzyczny akcent zakończył występ zespółu Homo Homini, z udziałem członków: Piotr Nagiel, Aleksander Nowacki i Marek Fijałkowski, po którym nastąpiła potańcówka na świeżym powietrzu.

Okres dożynkowy rozpoczęty w Brwinowie

W programie przewidzianym na dwa dni mieszkańcy Gminy Brwinów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w konkursach oraz wygrać ciekawe nagrody. Obchody święta celebrowane były przez rodziny i ich najbliższych.

Sobotę rozpoczęliśmy od zawodów siłaczy zorganizowanych przez Wojciecha Niteckiego z T. G. Sokół.

Wieczorne koncerty rozpoczął doskonale znany lokalnej publiczności zespół Spring Light, po którym wystąpiła gwiazda wieczoru – Zakopower. Zespół ten zadebiutował w 2005 r. i od tego czasu, grając muzykę etno/folk, zdobył niezliczoną rzeszę fanów. Podczas koncertu licznie zebrana publiczność została porwana przez znane utwory zespołu, jak i te z najnowszego albumu „Widzialne Niewidzialne”, w którym zespół zdradza nowe inspiracje muzyką świata, podkreślając jednak swoją podhalańską tożsamość.

W niedzielę, o godzinie 10.30 rozpoczęła się msza dożynkowa w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie. Następnie przy Brwinowskim Pałacu Kultury dostępne były stoiska poświęcone rozwojowi kreatywności, jak i służące poszerzaniu wiedzy przez osoby najmłodsze. Przygotowano miejsca, w których dzieci, posługując się farbami, miały możliwość malować domki z kartonów, a także tworzyć drzewka z bibuły i plasteliny. Powstałe prace stanowiły dopełnienie do makulaturowej drogi wykonanej na tekturze. Atrakcje stanowiły: gra w kółko i krzyżyk oraz przeprowadzona pod kontrolą Straży Miejskiej zabawa w kolory i rzut piłką do obręczy na białej platformie. Warto wspomnieć o quizie na temat historii Brwinowa. Punktami tematycznymi była zorganizowana przez pracownice Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera wyprzedaż książek.

Widowisko rozpoczęło się o godzinie 16:00. Na scenie pojawił się pierwszy zespół,,Kwiaty Żółwina”, w którym śpiewają kobiety należące do Klubu Seniora. Na zakończenie miała miejsce potańcówka, do której dołączyli mieszkańcy poruszający się w rytm piosenek ,,Kapeli Warszawskiej im. Staśka Wielanka”.

Gmina Żabia Wola

Żabiowolskie dożynki z roku na rok przyciągają coraz więcej mieszkańców i to nie tylko tych lubiących dobrą zabawę, ale także tych angażujących się aktywnie w organizację święta plonów. Odnoszę wrażenie, że powoli stają się to największe dożynki gminne w naszej okolicy.

Święto chleba, dożynki, czyli święto rolników to jest piękne święto pokazujące tradycje polskie. – mówiła nam obecna w Żabiej Woli Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. – Nigdzie na świece tak się nie docenia rolników, jak w Polsce. Niedawno, jak odwiedzałam Polonię w Londynie, mówili, za czym najbardziej tęsknią – za polskim chlebem. To jest coś nie do kupienia zagranicą. Coś, do czego jesteśmy najbardziej przywiązani, a dzięki rolnikom mamy to najlepsze jedzenie na świecie, najlepszy chleb.

Tegoroczne dożynki obfitowały w wiele atrakcji. - Rozpoczęliśmy obchody mszą świętą, był też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy - mówił nam Wójt Piotr Rybka. – Wystartowało 11 sołectw i kół gospodyń wiejskich, które skonstruowały przepiękne wieńce. Jury wybrało 3 pierwsze miejsca, ale dla mnie wszyscy są zwycięzcami. I miejsce Koło Gospodyń z Żelechowa, II sołectwo Huta Żabiowolska, III Koło gospodyń Wiejskich Gągolinki. Poza tym świetnie bawiliśmy się przy muzyce tanecznej. Pragnę jednak zaznaczyć, że wydarzenie to nie udałoby się, gdyby nie zaangażowanie sołectw, kół gospodyń wiejskich i lokalnych straży pożarnych. Wyszło świetnie, a najważniejsze jest, że jak mówią nam mieszkańcy, impreza była na najwyższym poziomie!

Rzeczywiście oprócz licznych koncertów i konkursów na mieszkańców czekały animacje i atrakcje dla dzieci: dmuchańce, wata cukrowa, rycerski tor przeszkód oraz malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków. Niesamowite wrażenie robiła strażacka huśtawka. Zabawom towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Można było nabyć szyte ręcznie zabawki, szydełkowe serwety, biżuterię, decoupage, miody i wiele innych. Za poczęstunek odpowiadały Koła Gospodyń Wiejskich.

Nadarzyńskie Dożynki w nowej formie

W tym roku nadarzyńskie Dożynki odbywały się w zmodyfikowanej formie. Tradycyjne obchody Święta Plonów, według opinii wielu mieszkańców już „przejadły się” i wymagały zmiany. Dlatego też uroczystości odbyły się w Parku im. Janusza Grzyba w Młochowie.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 12.15 Msza Święta odprawiona w kościele św. Michała Archanioła w Młochowie. Podczas mszy poświęcone zostały dożynkowe wieńce oraz chleb. Po uroczystościach religijnych ogłoszone zostały wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młochowie, drugie – Teresa Krawczyk z Młochowa, trzecie – ex aequo – Maria Kołecka z Nadarzyna oraz Iwona Doktorska z Walendowa. Uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Kandyba oraz członkowie jury konkursu.

O godzinie 14.00 rozpoczął się koncert gwiazdy nadarzyńskiej sceny muzycznej – Orkiestry OSP Nadarzyn pod batutą Mirosława Chilmanowicza. W wykonaniu orkiestry usłyszeliśmy wiele pięknych melodii w znakomitym wykonaniu. Ozdobą koncertu był popis tamburmajorki Emilii Omen. Mirosław Chilmanowicz pochwalił się, że poprzedniego dnia, w sobotę, Orkiestra OSP Nadarzyn zagrała koncert z Dawidem Podsiadło, który odbył się na Stadionie Narodowym w ramach trasy „Męskiego Grania”. Wspomnieć należy, że w koncercie tym wzięła udział 80-tysięczna publiczność.

Również od godziny 14.00 dla uczestników dostępne były liczne atrakcje. Dzieci mogły do woli korzystać z ogromnych, dmuchanych zjeżdżalni, darmowej waty cukrowej i popcornu, a dla wszystkich strażacy serwowali pysznie pachnącą grochówkę. Były również stoiska edukacyjne firmy Hetman, Straży Gminnej z pokazami pracy drona antysmogowego oraz informacyjne stoisko „Zwierzęta z Gminy Nadarzyn”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja używanego niegdyś sprzętu gospodarskiego połączonego z pokazem młócenia zboża cepami i mielenia zboża na ręcznych żarnach. Tę niezwykłą ekspozycję przygotowali mieszkańcy Koszajca z Gminy Brwinów, a urządzenia pochodziły z prywatnych zbiorów Mieczysława Pękali i Jana Jacka Oliszewskiego, zaś ich działania realizowane są przy wsparciu działającej w Koszajcu Fundacji WIEŚWIEJAK.

Pogoda dopisała, humory również, a otoczenie parku sprzyjało dobrej zabawie. Może takiej właśnie formy oczekują mieszkańcy? Gmina Nadarzyn otwarta jest na wszelkie sugestie związane z obchodami tego święta. Każdy mieszkaniec może wypełnić ankietę i zgłosić własne pomysły.

Gmina Baranów

Jeszcze kilka lat temu dożynki w Baranowie były najwspanialszym wydarzeniem w naszej okolicy. Niestety, tegoroczna atmosfera nie przypominała w niczym tej sprzed kilku lat. Widać było bardzo dobrze, jak CPK wpłynęło na więzi społeczne w tej gminie.

Tegoroczne dożynki odbywały się na placu przy kościele w Baranowie .Wydarzenie rozpoczął korowód spod Urzędu Gminy, po którym rozpoczęła się dziękczynna msza święta oraz ceremonia wręczenia chlebów dożynkowych.

Po mszy o godzinie 15.00 rozpoczął się festyn, który swym występem rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kask, po której rozpoczął się lokalny blok kabaretowy. Na scenie muzycznej, oprócz znanych ze sceny disco artystów, mogliśmy posłuchać mocniejszych rockowo-bluesowych brzmień zespołu Nafta & Zelman Band. Imprezę kończyła zabawa taneczna.

Na dożynkowym festynie nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci, jak i nieco starszych. Niestety, tym razem zabrakło dostępnych tu co roku stoisk sołeckich, a przede wszystkich radości i otwartości będących tam mieszkańców, z których słynęły baranowskie dożynki.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: