W tym roku Gmina Baranów obchodziła swoje 50-lecie. Niestety, zdaniem wielu mieszkańców, po obchodach tak ważnej rocznicy pozostał wielki niesmak i stanowią one symbol rozpadu samorządu tej gminy.

Jak dowiedzieliśmy się, Gmina Baranów została utworzona uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej z 1 grudnia 1972 r. i administracyjnie zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 1973 r. Tak więc przez prawie cały rok nikt z władz gminy nie pomyślał, by uczcić to wydarzenie w godny sposób. Fakt ten został upamiętniony dopiero w grudniu, niemal w 51 rocznicę podjęcia tej decyzji.

W tym roku mieliśmy rajdy rowerowe, turnieje piłkarskie, czy doroczne dożynki. Nikt nie wspomniał o tej rocznicy, żadne z tych wydarzeń nie zostało zorganizowane w ramach jubileuszu. Czy naprawdę nikt o tym nie pamiętał? Trudno jest oczekiwać obchodów na skalę 500-lecia Grodziska Maz., ale przez cały rok można było zrobić COKOLWIEK. Jedynym przebudzeniem był jesienny apel do mieszkańców, by… podesłali wydarzenia ich zdaniem warte upamiętnienia. Z naprędce organizowanych obchodów, powiązanych z lokalnym wydarzeniem zwanym Romankami, też nic dobrego nie wyszło, z olbrzymią szkodą dla Romanek.

Rozmawialiśmy z kilkoma osobami i mamy wrażenie, że była to uroczystość dla bardzo wąskiego grona, które za mniejsze czy większe zasługi postanowiło sobie nawzajem wręczyć nagrody, zapominając zupełnie o mieszkańcach i osobach, które budowały tę gminę w jej lepszych czasach. Całość owiana była tajemnicą i niedomówieniami. Zwróciliśmy się nawet do władz gminy z prośbą o przesłanie regulaminu konkursu na „Wydarzenie 50-lecia”. Do dziś go nie otrzymaliśmy i nikt nie był w stanie wskazać go na stronie urzędu.

Gmina Baranów była dla nas kiedyś symbolem prawdziwej samorządności i szczerego zaangażowania społecznego. Perturbacje związane z CPK bez wątpienia osłabiły więzi między mieszkańcami. Nie da się tym jednak wytłumaczyć całkowitej bezsilności i marazmu, który dotknął tutejszy samorząd. Obchody okrągłej rocznicy spóźnione niemal o rok są tego najlepszym symbolem.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: