Koniec sierpnia to czas, kiedy tradycyjnie organizowane jest Święto Plonów. W Brwinowie dożynki gminne odbywały się w dniach 20 i 21 sierpnia. Były zabawy, koncerty i dzielenie chleba przez burmistrza.

Święto Plonów, w rolniczych gminach, było zawsze jedną z najważniejszych uroczystości w roku. Ważnym elementem obchodów święta chleba, była msza święta w podzięce za włożony trud rolników oraz plony zebrane z pól. Obchodom święta towarzyszyły również zabawy ludowe.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe w Brwinowie odbywały się według zmienionej formuły. W Gminie Brwinów, podobnie jak w wielu mazowieckich gminach, z racji niezbyt zasobnych ziem, coraz większe tereny wyłączane są spod produkcji rolnej. Z tego powodu Święto Plonów systematycznie zmienia swój charakter z ludowego na bardziej rozrywkowy.

W Gminie Brwinów, dożynki rozpoczęły się w sobotę 20 sierpnia. Na placu przy ul. Przejazd, zorganizowany został piknik rozrywkowy. Od godz. 17-ej, najmłodsi uczestnicy dożynek mieli okazję nauczyć się wyplatania wianków podczas warsztatów prowadzonej przez ciocię Emilkę a także wziąć udział w zabawach. Dużą popularnością cieszyło się robienie gigantycznych baniek mydlanych a także przejażdżki kucykiem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zapoznawali dzieci z podstawowymi zasadami poruszania się po drodze. Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy mogli zapoznać się także z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz sprawdzić to w praktyce na fantomie.

Dla starszych uczestników zorganizowany został blok koncertowy, który rozpoczął występ grupy Kwiaty Żółwina działającej w ramach Klubu Senior+ przy Środowiskowym Ośrodku Pomocy Społecznej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka tradycyjnych pieśni ludowych. Po występie seniorów, przyszedł czas na mocniejsze rockowe granie. W ubiegłym roku, podczas koncertów dożynkowych, wystąpił brwinowski zespół „No i dobrze” który w swoim repertuarze ma wiele światowych hitów we własnej aranżacji. Podobnie jak w ubiegły roku, był to świetny koncert,. Ogromna energia, bardzo dobre zgranie i Kinga - kobieta wulkan, która nie zwalnia nawet na sekundę, co w połączeniu z charyzmatycznym głosem wprawia publiczność w zachwyt. Świetny występ, którym kapela potwierdziła swój wysoki poziom, który skomplementował nawet oczekujący na występ Łukasz Golec

Gwiazdą tegorocznych dożynek był jazz-pop-rockowy zespół „Golec uOrkiestra”. W wykonaniu kapeli usłyszeliśmy wiele doskonale znanych wszystkim hitów. Nie zbrakło więc takich utworów jak „Ściernisko”, „Życie jest muzyką”,  „Słodycze”, „Crazy is my life” i wiele innych będących przekrojem całej twórczości zespołu. Była też okazja poznania najnowszego przeboju zespołu „Do Brwinowa wróć”. Występ przyciągnął do Brwinowa wielu fanów z okolic bliższych i dalszych, którzy śpiewali niektóre utwory razem z zespołem, tworząc ogromny chór.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe zakończyła msza dziękczynna, która odprawiona została w niedzielę o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie podczas której złożone zostało podziękowanie rolnikom za włożony trud oraz plon ich pracy. Po mszy, zgodnie z tradycją, Burmistrz Arkadiusz Kosiński podzielił się z mieszkańcami chlebem.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dożynki w Brwinowie


To może Cię zainteresować: