Całe rodziny z 32 sołectw bawiły się podczas żabiowolskiego święta plonów. Były występy artystyczne, konkurs na wieniec dożynkowy i moc innych atrakcji. Wydarzenie odbyło się tradycyjnie przy Domu Kultury Żabia Wola.

Uroczystość Święta Chleba zainicjowała polowa msza św. poprowadzona przez ks. Jerzego Króla z parafii pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, który pobłogosławił zebranym. Nabożeństwo było wzbogacone również o kazanie skierowane do rolników oraz muzykę tworzoną przez lokalne zespoły Trzeci Dzwonek i DoReMiRe. Po liturgii zaczęły się ceremoniały dożynkowe, które rozpoczęło przemówienie Wójta Piotra Rybki w towarzystwie przewodniczącej Rady miasta Anny Filipowicz, którzy podziękowali za wysiłek włożony w żniwa i owoce tej pracy. Następnie plony zostały poświęcone, a starostwie przekazali włodarzom dożynkowy chleb z tegorocznych zbiorów, aby go dzielili i rządzili sprawiedliwie.

Po oficjalnej części scenę przejęli zaproszeni artyści: zespół Hulanka, InoRos, Next Stage Band oraz Nowator jako gwiazda wieczoru. Nie zabrakło zatem nawiązania do ludowych tradycji, folkloru i rozrywki w pełnym tego słowa znaczeniu, co pokazał zebrany pod sceną tłum – od najmłodszych do starszych mieszkańców gminy. Pozostałe punkty imprezy też były tak dobrane, aby każdy znalazł coś dla siebie. W trakcie trwania koncertów mieszkańcy mieli do dyspozycji szereg atrakcji. Nie zabrakło dmuchańców i animacji dla najmłodszych, stoisk rękodzielniczych i z tradycyjnym polskim jadłem, waty cukrowej i popcornu, atrakcji przygotowanych przez strażaków z OSP Żelechów i OSP Skuły, warsztatów tematycznych i malowania buziek.

Ważnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursów. Symbolem podziękowań za tegoroczne zbiory i trud pracy, mimo wielu przeciwności, przed jakimi postawieni zostali rolnicy, były dożynkowe wieńce, przygotowane przez mieszkańców poszczególnych sołectw i koła gospodyń wiejskich z Żabiej Woli i Żelechowa. Pieczołowicie skomponowane wieńce ze zbóż, kwiatów i owoców zostały poddane ocenie jury w składzie: ks. Jerzy Król, Elżbieta Fudali oraz zastępca wójta Bogdan Nowosielski. Pierwsze miejsce, tak jak i w poprzednim roku, przypadło sołectwu Stara Bukówka/Nowa Bukówka/Rumianek, a laury wraz z innymi autorami pracy odebrał sołtys Wojciech Różycki. Kolejne miejsca otrzymały sołectwa Bartoszówka i Kaleń Towarzystwo. Wyróżnienia przypadły natomiast sołectwom Huta Żabiowolska/Józefina i Skuły. Nagrody zostały również wylosowane w dwóch loteriach: Narodowego Spisu Powszechnego i w ramach mobilnego punktu szczepień przeciwko COVID-19.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Podziękowali za tegoroczne zbiory


To może Cię zainteresować: