Dożynki, tradycyjne święto plonów, rozpoczynają się pod koniec wakacji. Na tegorocznych dożynkach, jak co roku, nie zabrakło dobrej zabawy, muzyki, koncertów i atrakcji dla najmłodszych oraz smacznego jedzenia. W programie przewidzianym na dwa dni mieszkańcy Gminy Brwinów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w konkursach oraz wygrać ciekawe nagrody. Obchody święta celebrowane były przez rodziny i ich najbliższych.

Sobotę rozpoczęliśmy od zawodów siłaczy zorganizowanych przez Wojciecha Niteckiego z T.G. Sokół. Najsilniejsi mieszkańcy naszej okolicy mogli zmierzyć się w konkurencjach przeciągania samochodu na czas, przerzucania opon, rzutu piłką lekarską do tyłu, wyciskania sztangi, czy wagi płaczu.
Wieczorne koncerty rozpoczął doskonale znany lokalnej publiczności zespół Spring Light, po którym wystąpiła gwiazda wieczoru – Zakopower. Zespół ten zadebiutował w 2005 r. i od tego czasu, grając muzykę etno/folk, zdobył niezliczoną rzeszę fanów. Podczas koncertu licznie zebrana publiczność została porwana przez znane utwory zespołu, jak i te z najnowszego albumu „Widzialne Niewidzialne”, w którym zespół zdradza nowe inspiracje muzyką świata, podkreślając jednak swoją podhalańską tożsamość.

W niedzielę 20 sierpnia, o godzinie 10.30 odbyła się msza dożynkowa w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie. Następnie po południu przy Brwinowskim Pałacu Kultury dostępne były stoiska poświęcone rozwojowi kreatywności, jak i służące poszerzaniu wiedzy przez osoby najmłodsze. Przygotowano miejsca, w których dzieci, posługując się farbami, miały możliwość malować domki z kartonów, a także tworzyć drzewka z bibuły i plasteliny. Powstałe prace stanowiły dopełnienie do makulaturowej drogi wykonanej na tekturze. Atrakcje stanowiły: gra w kółko i krzyżyk oraz przeprowadzona pod kontrolą Straży Miejskiej zabawa w kolory i rzut piłką do obręczy na białej platformie. Warto wspomnieć o quizie na temat historii Brwinowa, w którym zwycięzcy otrzymali torby na ramię z nadrukiem wraz z gazetą lokalną, oraz o konkursie o roślinności, za który uczestnicy otrzymywali nasiona. Punktami tematycznymi była zorganizowana przez pracownice Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera wyprzedaż książek za symboliczną opłatą oraz strefa poprowadzona przez Państwowy Inspektorat Inspekcji Handlowej, na którym można było nabyć bezpłatnie m. in. kolorowanki, kredki, informator w postaci książeczki na temat okolicznych gmin, zawieszki odblaskowe ze słoniem oraz piłeczki antystresowe. Przedstawicielki Komitetu Rewitalizacji przestawiły plan działania dotyczący tworzenia warunków do jakościowego i zrównoważonego rozwoju oraz dążący do poprawy jakości życia ludności.

Widowisko rozpoczęło się o godzinie 16:00. Na scenie pojawił się pierwszy zespół o nazwie ,,Kwiaty Żółwina”, w którym śpiewają kobiety w wieku 60+ należące do Klubu Seniora. Na zakończenie miała miejsce potańcówka, do której dołączyli mieszkańcy poruszający się w rytm piosenek ,,Kapeli Warszawskiej im. Staśka Wielanka”. Wykonawcy utworów zaprezentowali piosenki z okresu międzywojennego, w tym: ,,Pani Andzia ma wychodne” oraz ,,Jedziemy panie Zielonka”.

Dodatkowo w sobotę, jak i w niedzielę mieszkańcy mogli spróbować przysmaków oferowanych z samochodów dostawczych (food truck) oraz z namiotu z popcornem, watą cukrową oraz obwarzankami.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Okres dożynkowy rozpoczęty w Brwinowie


To może Cię zainteresować: