W tym roku nadarzyńskie Dożynki odbywały się w zmodyfikowanej formie. Tradycyjne obchody Święta Plonów, według wielu mieszkańców już „przejadły się” i wymagają modyfikacji. Dlatego też uroczystości odbywały się w Parku im. Janusza Grzyba w Młochowie.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 12.15 msza święta odprawiona w kościele św. Michała Archanioła w Młochowie. Podczas mszy poświęcone zostały dożynkowe wieńce oraz chleb. Po uroczystościach religijnych ogłoszone zostały wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młochowie, drugie – Teresa Krawczyk z Młochowa, trzecie – ex aequo – Maria Kołecka z Nadarzyna oraz Iwona Doktorska z Walendowa. Nagrodzeni uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Kandyba oraz członkowie jury konkursu.

O godzinie 14.00 rozpoczął się koncert gwiazdy nadarzyńskiej sceny muzycznej – Orkiestry OSP Nadarzyn pod batutą Mirosława Chilmanowicza. W wykonaniu orkiestry usłyszeliśmy wiele pięknych melodii w znakomitym wykonaniu. Ozdobą koncertu był popis tamburmajorki Emilii Omen. Mirosław Chilmanowicz pochwalił się, że poprzedniego dnia, w sobotę, Orkiestra OSP Nadarzyn zagrała koncert z Dawidem Podsiadło, który odbył się na Stadionie Narodowym w ramach trasy „Męskiego Grania”. Wspomnieć należy, że w koncercie tym wzięła udział 80-tysięczna publiczność.

Również od godziny 14.00 dla uczestników dostępne były liczne atrakcje. Dzieci mogły do woli korzystać z ogromnych, dmuchanych zjeżdżalni, darmowej waty cukrowej i popcornu, a dla wszystkich strażacy serwowali pysznie pachnącą grochówkę. Były również stoiska edukacyjne firmy Hetman, Straży Gminnej gdzie była okazja zobaczyć jak pracuje dron antysmogowy oraz informacyjne stoisko „Zwierzęta z Gminy Nadarzyn”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja używanego niegdyś sprzętu gospodarskiego połączonego z pokazem młócenia zboża cepami i mielenia zboża na ręcznych żarnach. Tę niezwykłą ekspozycję przygotowali mieszkańcy Koszajca z gminy Brwinów, a urządzenia pochodzą z prywatnych zbiorów Mieczysława Pękali i Jana Jacka Oliszewskiego, zaś ich działania realizowane są przy wsparciu działającej w Koszajcu Fundacji WIEŚWIEJAK.

Pogoda dopisała, humory również a otoczenie parku sprzyja dobrej zabawie, wszyscy bawili się znakomicie. Może takiej właśnie formy oczekują mieszkańcy? Gmina Nadarzyn otwarta jest na wszelkie sugestie związane z obchodami tego święta. Każdy mieszkaniec może wypełnić ankietę i zgłosić własne, kreatywne pomysły.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: