Grodzisk ukończył 500 lat

22 lipca 2022 roku Grodzisk Mazowiecki ukończył 500 lat. Z tej okazji, na Placu Wolności odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, upamiętniająca to święto, a w okolicach fontanny wmurowano Kapsułę Czasu.

Na sesję przybyli licznie zaproszeni goście, przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, okoliczni samorządowcy i przedstawiciele miast partnerskich. Przede wszystkim, pomimo upału, licznie przybyli mieszkańcy, którzy obserwując obrady mogli schronić się pod parasolami rozdawanymi przez pracowników urzędu.

Sesja rozpoczęła się punktualnie w południe i miała wyjątkowo podniosły charakter. Po prelekcji radnego Łukasza Nowackiego przypominającej historię Grodziska, podjęto na niej jedną uchwałę - o nadaniu placowi przed Centrum Kultury nazwy ”Plac 500-lecia”. Oprócz tego, w okolicy fontanny na Placu Wolności wmurowywano Kapsułę Czasu, która ma zostać wydobyta za pół wieku. Kapsuła zawiera filmy z parady historycznej na 500-lecie, a także materiały przygotowane przez szkoły i inne informacje o współczesnym Grodzisku.

W tak ważnym momencie  nie mogło też zabraknąć wyróżnień osób, które zasłużyły się dla gminy. Odznaczenia „Zasłużony dla samorządu terytorialnego” w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego wręczał Michał Prószyński. Zasłużonym wręczono też „Złote Bogorie”.

Z tej wyjątkowej okazji przemówienia wygłosili też zaproszeni goście: senator Michał Kamiński, poseł Zdzisław Sipiera, który podarował Grodziskowi portret Zygmunta Starego, starosta Marek Wieżbicki, były ambasador Belgii w Polsce, a w imieniu maarszałka województwa mazowieckiego głos zabrała radna Dorota Stalińska.

Na zakończenie na wszystkich mieszkańców czekał przepyszny tort. Gratulujemy Grodziskowi wspaniałych urodzin, a czytelników zapraszamy do przypomnienia sobie obchodów w galerii zdjęć i na filmie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk ukończył 500 lat


To może Cię zainteresować: