Samorząd Mazowsza przyznał nagrody za najlepszą renowację roku. Spośród 18 zgłoszonych podmiotów jury wybrało zwycięzców, dzięki którym mazowieckie perełki architektoniczne odzyskały swój dawny blask.

Jak mówi marszałek Adam Struzik, w konkursie nagrodzono i wyróżniono obiekty, których konserwacja wymagała dużego nakładu pracy i zaangażowania. – Zabytki to nasze wspólne dobro, które jest ważnym elementem mazowieckiej tożsamości kulturowej. Zachowanie ich w dobrym stanie to nasz obowiązek. Niestety, często są one narażone na niszczenie ze względu na brak środków na ich renowację. Stąd pomysł, by nagradzać właścicieli obiektów zabytkowych za ogromny trud i poniesienie bardzo dużych nakładów finansowych.

Jury, w którego skład weszli: prof. Małgorzata Rozbicka z Politechniki Warszawskiej (przewodnicząca), prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (wiceprzewodnicząca), prof. Jacek Martusewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Rafał Rokiciński ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, Jacek Rulewicz ze Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Dorota Gołębiewska, reprezentująca Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, wybrało laureatów w dwóch kategoriach – rejestr zabytków i gminna ewidencja zabytków.

W kategorii „rejestr zabytków” największe uznanie jurorów i nagrodę w wysokości 15 tys. zł zdobyła Gmina Nadarzyn za prace konserwatorsko-renowacyjne oficyny zachodniej w zespole pałacowo-parkowym w Młochowie. Jury doceniło sposób przeprowadzenia renowacji, która na każdym etapie była zgodna ze sztuką konserwatorską i architektoniczną.

W tym roku wprowadzono nową kategorię dla właścicieli obiektów, które figurują w gminnych ewidencjach zabytków. Jurorzy przyznali I miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł Miastu Żyrardów za remont i renowację kamienicy przy ul. Fryderyka Chopina 17 w Żyrardowie.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: