16 września, wokół Oficyny Kultury w parku w Młochowie zagościła - jak mogliśmy się przekonać - roślina niezwykła:  Solanum tuberosum. Czyli nikt inny jak pyra, grula, swapka, kartofel, kompera, barabola!

Uczestnicy wydarzenia mieli okazje poznać nie tylko regionalne nazwy ziemniaka, ale i ich liczne i barwne odmiany, odkryć miejsce pyrki w sztuce i literaturze a także dowiedzieć się licznych ciekawostek dotyczących jego historii. Ci bardziej dociekliwi - a było to kilkadziesiąt osób! - mogli wziąć także udział w wykładzie prof. Renaty Lebeckiej i prezentacji dr Dominiki Boguszewskiej - Mańkowskiej.

Na tym nie koniec. Ziemniak dał poznać się także z innych stron: przybierał postać cieczy newtonowskiej, przestrzennej rzeźby, baterii wytwarzającej prąd… i wielu wielu innych! Wszystko dzięki zaangażowaniu i przygotowaniu pokazów oraz warsztatów przez  Nadarzyński Ośrodek Kultury, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Polski Instytut Badawczy i Ognisko „Tęcza”. To właśnie na stanowiskach przez nich przygotowanych każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno dzieci jak i dorośli.

Z pewnością coś dla siebie znaleźli także ziemniaczani smakosze… dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Młochowianki” goście święta mogli spróbować legendarnych placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym, ziemniaczanych pączków i innych pyszności. Nic dziwnego, że przygotowane przez panie smakołyki rozeszły się błyskawicznie. 

Swoje kulinarne umiejętności zaprezentowali także uczestnicy konkursu kulinarnego, oczywiście z ziemniakiem w roli głównej - tu tradycja zaciekle ścierała się z nowoczesnością  i odważnym podejściem do kartoflowej materii.

Obchody Święta Ziemniaka zamknął koncert i potańcówka z zespołem Popularni. Charyzmatyczna Ania Krysiak poderwała do tańca tych, którzy mimo intensywności dnia postanowili zostać z nami do końca. Rockowe, światowe hity w aranżacji zespołu, po zmroku, odbijały się echem od parkowych drzew, pozwalając tym wolącym słuchać nacieszyć ucho świetnymi wykonaniami.  

Dziękujemy wszystkim za ten wspólnie przeżyty dzień!
Do zobaczenia za rok!
Karolina Skrzyńska – instruktor Oficyny Kultury NOK

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pierwsze po latach Święto Ziemniaka za nami!


To może Cię zainteresować: