Obchody 67 rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego miały w Grodzisku Mazowieckim bardzo uroczysty charakter. Udekorowane biało czerwonymi flagami ulice, powstańcze melodie płynące z głośników ustawionych na Placu Wolności, a o godz. 17.00 uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele Świętej Anny, a po niej złożenie kwiatów pod pomnikami na Placu Wolności.

Msza Święta rozpoczęła się po wysłuchaniu rozbrzmiewających w Grodzisku Mazowieckim, podobnie jak w innych miastach Polski, kościelnych dzwonów i dźwięku syren. Była odprawiana w intencji bohaterskich powstańców i to zarówno tych, którzy zginęli, broniąc honoru Ojczyzny, jak i tych, którzy mimo podeszłego wieku dają świadectwo tego, jak warto jest cierpieć dla Ojczyzny i ponosić dla niej największe ofiary.
Gdyby nie było takich ludzi jak powstańcy warszawscy i bohaterowie innych powstań narodowych, to pewnie nie bylibyśmy już Polakami i w wolnej Ojczyźnie nie moglibyśmy realizować swoich marzeń. To fragment homilii wygłoszonej przez księdza celebrującego Mszę Święta.
W Mszy Świętej uczestniczyły władze samorządowe powiatu grodziskiego, miasta, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy, w tym bohaterowie walk sprzed 67 lat. Piękną oprawę muzyczną  Mszy zawdzięczamy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, którą dyrygował Ryszard Klecha.
Po Mszy Świętej przemaszerowano przy dźwiękach orkiestry na Plac Wolności, gdzie złożono kwiaty pod znajdującymi się tam pomnikami. Przemówienie do zebranych wygłosiła Janina Soporek Przewodnicząca Grodziskiego Koła Związku Żołnierzy AK.

W swoim przemówieniu wspominała bohaterskie czyny wielu kolegów, zarówno tych, którzy zginęli w walce lub też zostali zadenuncjowani przez dwóch grodziskich zdrajców, jak również tych, którzy przeżyli i są  razem z nami. W uroczystościach brało udział czterech powstańców, którzy ukończyli 90 lat. Janina Soporek nie ukrywała również swojego wieku i poinformowała zebranych, że urodziła się w 1922 roku, a jako 17-letnia dziewczyna wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. Następnie w krótkich wystąpieniach słowa uznania dla bohaterskich czynów powstańców i życzenia dobrego zdrowia przekazały: Maria Grabowska – zastępca Burmistrza  oraz  Joanna Wróblewska - Przewodnicząca Rady Miasta.
Po uroczystości zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek do Centrum Kultury.

Ewa Kubacka
fot. Elżbieta Tryburcy-Kubacka

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


To może Cię zainteresować: