„Czarny Las wczoraj i dziś. Historia i teraźniejszość w latach 1850-2020” to temat wystawy, jaką można zobaczyć na ogrodzeniu świetlicy wiejskiej w tej podgrodziskiej miejscowości.

Czarny Las obchodził niedawno ważne rocznice – w 2018 r. przypadło 85 lat istnienia sołectwa, w 2019 r. – 20-lecie nadania mu statutu, a w zeszłym roku 170-lecie istnienia pierwszego osadnictwa. Stąd też mieszkańcy, na czele z Panią Sołtys Ewą Błońską, podjęli się opowiedzenia o swojej małej Ojczyźnie. Wystawa, którą można zobaczyć przy świetlicy wiejskiej przy ul. Wiązowej 1, stworzona została na podstawie książki „Od Czarnolesia do Czarnego Lasu, czyli o powstawaniu tożsamości lokalnej”.  Książka jest swoistym przewodnikiem po miejscowości, a jej autorami są: sołtys Ewa Błońska, botanik dr Artur Obidziński i regionalista Tadeusz Jan Murzyn, który opracował historię miejscowości.

- Wystawa jest pokłosiem książki o Czarnym Lesie, która została wydana w zeszłym roku i dystrybuowana mieszkańcom gminy. Jest to przybliżenie mieszkańcom Czarnego Lasu, ale i okolicznych wsi, historii miejscowości. Dotyczy historii, przyrody, której już nie ma, i działalności społecznej, która tu obecnie rozkwita – mówi Pani Sołtys.

We wstępie do publikacji, autorstwa Pani Sołtys, czytamy: „Czarny Las dzisiaj to nie tylko piękne wille i urokliwe stare drewniane domki wkomponowane w istniejącą przyrodę. To nie tylko miejsce zamieszkania i odpoczynku po pracy. To tygiel kulturowy, w którym stapia się różnorodność jego mieszkańców, przybyłych z różnych stron Polski, z lokalną społecznością i gdzie urzeczywistnia się ich potencjał twórczy. (…) Fenomen ten Burmistrz Grodziska Mazowieckiego pan Grzegorz Benedykciński podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod świetlicę w Czarnym Lesie w październiku 2018 roku ujął następująco: ‘Przybyliście tu jak do Ameryki. Tworzycie nową rzeczywistość!’. Tą przemianę i klimat tego miejsca można także krok po kroku zobaczyć na prezentowanych na wystawie 16-stu tablicach, projektu dra Artura Obidzińskiego. Jest to skrót tego, co przeczytać możemy w książce. Zaczyna się od przedstawienia okolicy przed powstaniem Czarnego Lasu i początku osadnictwa na tym terenie, pierwszych wzmianek o miejscowości w archiwalnych dokumentach i pierwszych jej zarządcach. Na wystawie prezentowane są także zdjęcia, przedstawiające pierwsze domy, łąki, pola i przyrodę, których dziś już trudno tu znaleźć, a także aktywności, jakie zostały podejmowane przez mieszkańców na przestrzeni ostatnich kilku lat.

 Wystawa jest zatem świadectwem tego jak miejscowość zmieniała się i rozwijała od początku jej istnienia, i jak dużo pracy i wysiłku zostało włożone, aby mieszkańcom stworzyć jak najlepsze warunki do życia, integracji i współdziałania. Jest także zachętą do przeczytania książki o miejscowości, w której znajdziemy szeroki opis podejmowanych na wystawie tematów - poparty zdjęciami, i wiele więcej, np. biografie znanych postaci, mieszkających i wywodzących się z Czarnego Lasu.

Wystawa sfinansowana została z Funduszu Sołeckiego wsi Czarny Las.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jak zmieniał się Czarny Las


To może Cię zainteresować: